FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas’ın konuşması yalan ve çelişkilerle dolu

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Fetih’in Batı Yaka’nın Beytlahim şehrinde yaptığı 6. kongresinde Mahmut Abbas’ın yaptığı konuşmanın yalanlarla dolu olduğunu ifade etti.

Mahmut Abbas’ın Fetih’in 6. kongresinde yaptığı konuşmanın ardından bir değerlendirmede bulunan Hamas sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri şöyle dedi: “Bu konuşmada Hamas’a ilişkin çok kötü tanımlamalar var. Aynı şekilde Hamas ile ilgili söylediği sözler de yalan ve iftiradır. Konuşmasında sarf ettiği yalanlardan biri, kendisinin Hamas tarafından öldürülmek istenmesidir. Hâlbuki kendisine suikast yapmak isteyen Hamas değil, Fetih olmuştur. Arafat’ın taziye çadırını ziyaret ederken Fetih tarafından öldürülmek istenmişti.”

Mahmut Abbas’ın “Heniyye’yi ziyaret etmeleri için bir Avrupa ülkesini ikna ettim” demesinin de yalan olduğunu belirten Dr. Ebu Zuhri şöyle devam etti: “Tersine Başbakan Heniyye’ye yapılmak istenen ziyaretlerin önüne taş koyan Abbas’ın kendisidir. Birçok Avrupa ülkesi, kuşatmayı kaldırmak ve Hamas’a boykotu sonlandırmak üzereyken Mahmut Abbas şahsen devreye girip bu devletlerden kuşatmayı sürdürmelerini ve Hamas ile diyalog kurmamalarını istemiştir.”

“Abbas’ın konuşmasında sarf ettiği yalanlardan biri de ellerindeki imkanların yarısını Gazze bölgesine aktardığını iddia etmesidir” diyen Ebu Zuhri, Ramallah yönetiminin Gazze’de çalışan 20 bin kişiyi işten çıkarıp buna mukabil evinde oturan binlerce Fetih üyesine çalışmadan maaş verdiğini herkesin bildiğini dile getirdi.

Abbas ve takımının, Arafat’ın kanı üzerinden politika yürüttüklerini belirten Ebu Zuhri, Fetih’in bu dosyayı kapatmak için yoğun çaba sarf ettiğini de ifade etti.

Hamas sözcüsü Ebu Zuhri yaptığı açıklamanın devamında, “Abbas, Oslo Anlaşması’nın hem Merkez Komite hem de Devrim Konseyi’nin onayından geçtiğini söylemekle aslında zımnen Siyonist işgal devletini tanıdığını söylemiş oluyor” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Haziran 2024 (4) içerik yüklenmiştir.