FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas’ın konuşması yalan ve iftira doluydu

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın önde gelen liderlerinden Muşir el-Mısri başkanlık süresi bitmiş olan Mahmut Abbas’ın Fetih’in 6. Kongresi’nde yaptığı konuşmayı değerlendirerek “Abbas’tan gelin ortak bir meselede buluşalım demesini beklerken, çelişkilerle dolu bir konuşma yaptığını gördük” dedi.

Abbas’ın yaptığı konuşmayı el-Kuds televizyonuna değerlendiren Muşir el-Mısri şöyle dedi: “Konuşmasında yeni bir şey yok, Hamas’a ilişkin değerlendirmeleri ise çelişkili; yalan ve iftiralarla doluydu. Bize eski ithamları hatırlattı. Konuşmasında zalimlerden, darbecilerden ve ayrılıkçılardan bahsetti. Diyalog görüşmelerinin bazı düşüncelerini değiştirdiğini düşünüyorduk. Fakat Abbas’ın bu sözleri yeniden kullanmaya başladığına şahit olduk.”

Mısri devamla şöyle dedi: “Üzülerek belirteyim ki Abbas’ın palyaçolar gibi konuştuğuna şahit olduk. Konuşmasında bir taraftan direnişten bahsederken, diğer taraftan direnişi yok eden Yol Haritası’ndan ve Filistin halkına bir şey kazandırmayan anlamsız görüşmelerden söz etti. Dönüş hakkından bahsetti ama Cenevre Anlaşması’nı unuttu. Esirler konusuna değindi, fakat bu meselenin görüşmecilerin sözlüğünde bulunmadığını unuttu.”

Mısri, Abbas’ın Siyonist zindanlarında bulunan Filistinli esirler konusuna değinirken, buna mukabil emrindeki güçlerin elinde bulunan binden fazla Hamas esirlerine ise hiç değinmediğini de sözlerine ekledi.

Hamas’ın kongreye katılmak isteyen Fetih heyetinin Gazze’den çıkışına izin vermemesine de değinen Mısri, “1.5 milyon insanı dışarı çıkmaktan men eden Ramallah, Fetih’ten birkaç yüz kişinin dışarı çıkmasını engelleyenleri neden kınıyor ki?” şeklinde konuştu.

Abbas’ın Gazze’yi ekonomik olarak destekledikleri yalanına da açıklık getiren Mısri şöyle dedi: “Abbas işe gitmeyenlere maaş verdiğini söylüyor, fakat işe gittikleri halde maaşları kesilen binlerce kişiden bahsetmiyor. Onlar Gazze kuşatmasına katılırken, ambargonun devam etmesini isterken nasıl yardım edebilirler ki? Nerede yardımları? Gazze’deki sağlık bakanlığının payına düşen ilaçlar nerede? Avrupa Birliği’nin gönderdiği ilaçların çok az bir kısmı buraya gelebiliyor.”

Başa dön tuşu
Bugün 15 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.