FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas’ın muhattabı ABD ve İşgalci İsrail’dir

Filistin Hükümeti sözcüsü Tahir en-Nunu, Abbas’ın yaptığı konuşmada olası bir seçimde aday olmayacağı söylemiyle verdiği mesajın muhataplarının Amerika ve işgal varlığı olduğunu belirterek, Abbas’ın konuşmasında Amerika ve işgal varlığına ‘makamımda kalmamı istiyorsanız, önümüzdeki seçimlerde benim için bir şeyler yapın’ mesajını vermek istediğini söyledi.

Nunu şöyle konuştu: “Mahmut Abbas başkanlık koltuğunda oturduğu beş yıllık süre zarfında hiçbir şey başaramadı. Dört elle sarıldığı siyasi programı dibe vurdu. Arkasında koştuğu barış görüşmeleri de Oslo’dan daha kötü bir noktaya vardı. Batı Yaka’daki yerleşim birimi inşaatı tüm hızıyla devam ederken, Kudüs ise görülmemiş bir şekilde Yahudileştirilmeye çalışılıyor.”

Abbas’ın konuşmasında, hukukun üstünlüğünden bahsettiğini ancak hukuku çiğneyenin ve gayri meşru hükümeti kuranın kendisi olduğunu belirten Nunu, “Abbas, tüm bunlara rağmen güvenliği tesis ettiğini söylüyor, hâlbuki onun döneminde anarşi arttı ve bölünme de onun zamanında başladı” şeklinde konuştu.

Nunu sözlerini şöyle sürdürdü: “Abbas yaşadığı en kötü olayın bölünme olduğunu iddia etti ancak 1948 yılından beri Filistin’in gördüğü en büyük katliamları yaşayan Gazze’yi unuttu. 1400 şehit ve binlerce yaralı veren Gazze’ye ve Gazze’nin maruz kaldığı barbarlığa ise hiç değinmedi.”

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.