FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas’ın müzakere isteği işgalciye fayda sağlar

İslami Direniş Hareketi (Hamas) liderlerinden Dr. Salah El-Berdevil, Fetih yönetimi başkanı Mahmud Abbas’ı gerek Arapların onayıyla olsun, gerekse Amerikan yönetiminin baskılarıyla olsun Siyonist işgalciyle doğrudan müzakerelere başlamaması yönünde uyardı.

Salah El-Berdevil, işgal yönetimiyle doğrudan müzakerelere başlamanın Filistin sahasındaki bölünmeyi derinleştireceğini, Filistin davasını uçurumun kenarına sürükleyeceğini ve işgalciden başka kimsenin işine yaramayacağını söyledi.

Hamas lideri El-Berdevil bugün (27 Temmuz Salı) konuyla ilgili bir bildiri yayınladı. Filistin Enformasyon Merkezi’ne ulaşan bildiride, Mahmud Abbas’ın müzakerelere başlama şartı olarak açık ve net ölçütler belirlenmesi gerektiğinden bahsetmesinin 20 yıldır hiçbir ölçüt olmadan yapılan müzakerelerin hata olduğunun itirafı niteliğinde olduğu ifade edildi.

“Abbas ve ona yardım eden Fetih yöneticileri müzakereler ve tavizler nedeniyle Filistin’de olacakların tamamından sorumludur” diyen El-Berdevil, Siyonist işgalcinin müzakereler süresince Fetih Hareketi’ni işgalcinin bekçisi haline getirmeyi ve Filistinlileri ikiye bölmeyi başardığını söyledi.

ABD Özel Temsilcisi George Mitchell’in Mahmud Abbas’ı doğrudan müzakerelere hemen başlamazsa Filistin devleti kurulması için Amerikan Başkanı’nın desteğini alamayacağı yönünde uyardığı haberlerine işaret eden El-Berdevil, Abbas’ın müzakerelere başlamak için Arap Birliği’nin onayını almaya çalıştığını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ocak 2022 (42) içerik yüklenmiştir.