FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas’ın müzakerelere dönme kararına her kesimden tepki var

Filistin Halk Direniş Hareketi, Filistin yönetimi başkanı Mahmud Abbas’ın düşmanla müzakerelere dönme kararının Filistin ilkelerinden ödün vermek anlamına geldiğini, toprağını ve ilkelerini korumak adına binlerce şehit veren Filistin halkının iradesini yansıtmadığını ifade etti.

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, Abbas yönetimiyle işgal rejimi arasındaki müzakerelerin yakında Washington’da başlayacağını duyurmuştu.

Direniş Hareketi yaptığı açıklamada, Filistin Yönetimi’nin görüşmelere dönme kararını reddettiklerini kaydetti.

Bağımsız Filistinli şahsiyetler adına yapılan açıklamada de, uzlaşıyı dondurup düşmanla müzakerelere başlama kararı alan Mahmud Abbas’ın aldığı kararın reddedildiği ifade edildi.

Diğer taraftan Mahmud Abbas’ın düşmanla müzakereyi kabul etmesini değerlendiren İslamî Cihad Hareketi, Amerika gözetiminde yapılan bu müzakerenin zaman kaybından başka bir şey olmadığını belirtti.

Hareketin siyasi birimi üyesi Nafiz Azzam yaptığı açıklamada, “Olup bitenin iç bölünmeyi daha da artırmak ve Filistin tarafını daha fazla taviz vermeye zorlamaktan başka bir şey olmadığını düşünüyoruz. Bu başarısız bir girişim olacaktır. Barış için ufukta ışık gözükmüyor. İşgal rejimi İsrail, Filistin halkına hiçbir şey vermeyecektir. Bunca yıldır işgal rejiminin tarafını tutan Amerika’nın bundan sonra Filistin tarafına karşı adil davranacağını düşünmüyoruz” dedi.

Mahmud Abbas’ın düşmanla müzakerelere başlama kararına ta başından beri karşı duran Hamas Hareketi ve Gazze’deki Filistin Hükümeti ise, yeni sürecin daha önce olduğu gibi Filistin halkının hak ve hukukunun gasp edilmesine zemin hazırlayacağını, işgal rejiminin yerleşim birimi inşasını meşrulaştıracağını, Kudüs’teki Yahudileştirme çabalarına da örtü olacağını ifade etti.

Hamas, Filistin’de varılan uzlaşının aksine gerçekleşen bu girişimin Filistin halkına ve davasına karşı işlenmiş bir ihanet olduğunu, meşru olmayan bu karardan doğacak sonucun da meşru olmayacağını ve Filistin halkını bağlamayacağını kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ağustos 2022 (27) içerik yüklenmiştir.