FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas’ın Netanyahu’nun elini sıkmasıyla gasp politikası değişmiyor

Korsan İsrail milletvekili Tzahi Hanegbi, Abbas yönetiminin masa başı görüşmelerine dönmesiyle İsrail’in yeni yahudi yerleşim merkezleri inşa etme konusundaki politikasının değişmeyeceğini söyledi. Bundan kısa bir süre önce de Mısır’da askerî darbe gerçekleştirilmesinin İsrail için iyi bir gelişme olduğuna dair açıklamalarıyla öne çıkan Hanegbi Filistinlilerin arazilerinin gasp edilmesi suretiyle sürekli yeni yahudi yerleşim merkezleri inşa edilmesi politikasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada da Ramallah yönetiminin görüşmelerle ilgili olarak ileri sürdüğü şarttan dolayı Benjamin Netanyahu hükümetinin yahudi yerleşimi projelerini dondurmayacağını söyledi.

Tzahi Hanegbi açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “İsrail yerleşim merkezlerini inşa projelerini dondurma şartını onaylamayacaktır. Çünkü daha önce bu türden tecrübeler geçirmiş ve herhangi bir sonuç elde edilemediğini görmüştür.”

İsrail Başbakanı Netanyahu’ya da yakın biri olarak bilinen Hanegbi, ABD’nin de bu konuda İsrail’in tutumuna destek verdiğini ve Filistin tarafının herhangi bir ön şart ileri sürmeden masa başı görüşmelerine oturmasını istediğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.