FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas’ın seçim tarihi belirlemesi barışa darbedir

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) başkanlık süresi bitmiş olan Mahmut Abbas’ın başkanlık ve parlamento seçimlerinin önümüzdeki Ocak ayında yapılması için karar almasının iç bölünmeyi daha da derinleştirdiğini ve barış çabalarına vurulmuş büyük bir darbe olduğunu söyledi.

Hamas sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri dün (23 Ekim Cuma) yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Başkanlık süresi bitmiş olan Mahmut Abbas’ın başkanlık seçimiyle milletvekili seçimlerinin önümüzdeki Ocak ayının 24’ünde yapılması için karar alması Filistin içi bölünmeyi daha da derinleştirdiği gibi, iç barışa da büyük bir darbe niteliğinde olacaktır. Bu karar Ortadoğu Dörtlüsü’nün şartlarını kabul etmedikçe Hamas ile masaya oturup anlaşmamasını öneren Amerika’nın taleplerine olumlu bir cevaptır”.

Ebu Zuhri sözlerini şöyle sürdürdü: “Abbas bu kararı, dün öğleden sonra Amerika Başkanı Obama ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından aldı. Abbas’ın böyle bir karar alması onun kötü niyetli olduğunu gösteriyor. Aynı şekilde bu karar, dış güçler tarafından bazı şeylerin planlandığını ve yürürlüğe konulduğunu da gösteriyor. Seçimler olursa, sadece Batı Yaka’da olur. Bu da Filistin halkına karşı yapılmış bir cinayet anlamına gelir”.

Başkanlık suresi bitmiş olan Mahmut Abbas, seçimlerin 24 Ocak 2010 tarihinde yapılması için gayri meşru bir karar aldı. Kararda, Kudüs, Batı Yaka ve Gazze’deki Filistin halkını yapılacak başkanlık ve milletvekili seçimlerine katılmaya davet ediyor.
Mahmut Abbas böyle bir kararı ne bir uzlaşıdan sonra ne de mensup olduğu Fetih Hareketi’nin yetkili organlarıyla istişare ettikten sonra yaptı. Abbas’ın böyle önemli ve kritik bir kararı tek başına ve hiç kimse ile istişare etmeden alması aslında onun dış güçlerin elinde maşa gibi oynatıldığını gösteriyor.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (15) içerik yüklenmiştir.