FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas’ın tutumu işgalciyle ortaklığını gösteriyor

İslami Direniş Hareketi (Hamas), BM’ye bağlı Cenevre’deki İnsan Hakları Komisyonu’nun Ramallah’ın talebi üzerine Goldstone raporunu ele alıp onaylamayı ertelemesini şiddetle kınadığını bildirdi.

Hamas sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri konuya ilişkin dün (02 Eylül Cuma) yaptığı açıklamada, Siyonistleri suçlayan bir raporun BM’ye bağlı bir kurumda görüşülmesine Abbas Yönetimi’nin karşı çıkması, bu yönetimin düşmanla işbirliği içinde olduğunu ve Gazze’ye yapılan saldırıda rol aldığını açıkça ortaya koyduğunu belirtti.

Filistin Hükümeti sözcüsü Tahir en-Nunu ise dün yaptığı basın açıklamasında, Abbas Yönetimi’nin Goldstone Raporu’nu görmezlikten gelmesinin ve raporun gündeme alınmasını engellemesinin Filistin halkına ve Filistin şehitlerine karşı büyük bir ihanet olduğunu belirterek, bu adımın Abbas Yönetimi’nin savaşta aktif rol aldığını gösterdiğini kaydetti.

Tahir en-Nunu açıklamasının devamında şöyle dedi: “Abbas Yönetimi bu tavrıyla, Siyonist Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın ‘savaş esnasında Ramallah Yönetimi’nden bazı şahıslar Hamas iktidarının düşmesi için savaşı sürdürmemizi ısrarla istediler” iddiasını da doğruluyor”.

Abbas Yönetimi’nin Goldstone Raporu’nun gündeme alınmasını ertelemesine tepki gösteren İslamî Cihad Hareketi de yayınladığı basın açıklamasında, Amerika’nın ve Siyonistlerin direktiflerine göre hareket eden Ramallah Yönetimi’nin uygulamaları nedeniyle Filistin davasının büyük bir tehlike içinde olduğunu ifade ederek, Ramallah’ın rapora karşı takındığı tavrı şiddetle kınadığını belirtti.
Ramallah’ın tavrına tepki gösteren Halk Partisi ise yaptığı açıklamada Ramallah Yönetimi’nin Goldstone Raporu’na karşı takındığı tavrın utanç verici olduğunu belirterek, bu konuda ortaya konan bahanelerin geçersiz olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2021 (45) içerik yüklenmiştir.