FilistinHaberlerOrtadoğu

Abbas’ın vereceği tavizler kimseyi bağlamaz

İsmail Heniyye başkanlığındaki Filistin Hükümeti, Ramallah’taki Oslo takımının Siyonist işgalciyle yürüttüğü müzakere sürecinde Filistin halkının haklarından vereceği tavizlerin hiç kimse için bağlayıcı olmayacağını söyledi.

Filistin Hükümeti, Siyonist işgal devletiyle yapılan müzakerelere, mültecilerin bulundukları ülkelerde kalıcı olarak yerleştirilmelerine ve alternatif vatan düşüncesine de karşı olduğunu yineledi.

Filistin Hükümeti sözcüsü Tahir En-Nunu bugün (23 Mayıs Pazar) konuyla ilgili yazılı bir açıklama yayınladı. En-Nunu, işgal altındaki Filistin topraklarında ve özellikle Kudüs kentinde Yahudi yerleşim birimi inşasının sürmesinin yol açacağı tehlikelerden sakındırdı.

Filistin Hükümeti, son kabine toplantısında Filistinli mültecilerin topraklarına dönüş hakkını ve tazminat hakkını vurgulayarak, bütün bu hakların kişisel meşru haklar olduğunu ve pazarlık konusu yapılamayacağını söyledi. Filistin Hükümeti, mültecilerin bulundukları ülkelerde kalıcı olarak yerleştirilmelerini ve alternatif vatan düşüncesini de kesin bir dille reddetti.

Filistin Hükümeti ayrıca Ramallah Yönetimi’nin Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO)’daki temsilcisinin Kudüs hakkında alınacak kararların oylanmasının ertelenmesini talep etmesini de kınadı. Ramallah’ın UNESCO’daki temsilcisi İlyas Sanber’in istifa etmesini isteyen Hükümet, Sanber hakkında soruşturma başlatılmasını da talep etti.

Özgürlük filosunun ambargoyu kırmada önemli bir rol oynayacağını dile getiren Hükümet, Siyonistlerin Gazze’ye yardım getiren gemilere yönelik tehditlerini ise kınadı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ocak 2022 (28) içerik yüklenmiştir.