AsyaHaberlerİranİslami VahdetKuzey AmerikaOrtadoğu

ABD, Afganistan için İran’a yalvarmaktadır

İran İslam Cumhuriyeti Nizamınının maslahatını belirleme kurumu başkanı Ayetullah Rafsancani, bu gün Amerikalıların Afganistan’da güvenliğin sağlanması için İran’a yalvardıklarını açıkladı.

22. Uluslararası İslami vahdet konferansının açılış töreninde konuşan Ayetullah Rafsancani, bu konferansın 22 yıldan beri İslami mezhepberin yakınlaşması için çalıştığını, ancak İslam ümmeti arasında vahdet konusuna baktığımızda durumun pek de ideal olmadığının anlaşıldığını belirtti.

Vahdetin müslüman milletler arasında tefrikayı önlemek için zaruri olduğunu vurgulayan Ayetullah Rafsancani, Amerikalıların müslüman milletlere karşı tutumunun hala sömürü dönemi düşüncesine dayandığını vurguladı.

Amerikalıların Irak’ta büyük hezimete uğradığını kaydeden Ayetullah Rafsancani, Amerikalı askerlerin Afganistan topraklarını işgal ettikten sonra bu ülkede uyuşturucu madde üretimi ve kaçakçılığının da hızla arttığını, öte yandan işgalcilerin hatta kendi güvenliklerini temin etmekten aciz olduğunu ve şimdi İran’a Afganistan’da güvenliğin temin edilmesi için yalvardıklarını vurguladı.

Başa dön tuşu
Kapalı