HaberlerİranOrtadoğu

ABD, Afganistan için İran’dan yardım talep etmektedir

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, emperyalist ABD’nin politikalarını anlatarak, “Bu ülke Afganistan krizinden çıkmak için umutsuzca İran’dan yardım telep etmektedir”dedi.

Uzmanlar Meclisi’nin dördüncü dönemin 7’nci oturumunun özel davetlisi olarak önceki gün konuşma yapan İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, yumuşak savaş döneminde İran’ın dış politikası İslam İnkılabı Rehberi’nin yol gösterici buyrukları ve Anayasa’nın temel ilkelerine dayandığını söyledi.

Kendini güç sahibi olarak bilen ve sultacılık yapan, sulta güçlerinin izinde yürüyen ve sultayla mücadele eden ülkeler olarak dünyayı üç bölümde tanımlayan Muttek, İran İslam Cumhuriyeti”nin, inançları esas alarak sultaya karşı gelen ve kendi ayakları üstünde dik duran bir ülke olduğunun altını çizdi.

Mutteki, emperyalist ABD’nin Irak ve Afganistan’daki politikalarını anlatarak, “Yıllar geçtikten sonra Amerika artık anlamıştır ki Irak halkının isteğine kulak vermeli ve bu ülkeden çıkmalı. Ayrıca, Afganistan’daki sorunları çözmekte başarılı olamayan Amerika, uyuşturucu madde üretimini de engelleyemedi ve bu krizden çıkmak için umutsuzca İran’dan yardım talep etmektedir”şeklinde konuştu.

Menuçehr Mutteki, Amerika’nın diplomasisini İran tüm gücüyle takip ettiğini, yerinde ve uygun zamanda ona tepki gösterdiğinin altını çizdi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.