DünyaHaberlerKuzey Amerika

ABD, Afganistan’a müdahale ile büyük bir hata yaptı

İslami İran cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Washington Post gazetesi ve Newsweek dergisi yayın yönetmenlerini kabul etti.
Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, BM genel kurulu toplantısı için gittiği New York’ta Washington Post gazetesi ve Newsweek dergisi yayın yönetmenlerine, “Afganistan’da yabancı askerlerin varlığı yanlış bir siyasettir ve ABD eski başkanı Bush, tarihi geçmişi iyi tahlil etmiş olsaydı, Afganistan’a giriş yapmazdı” dedi.
“İran, Afganistan’da barış ve güvenlik sağlanması için işbirliğine hazır mı?” şeklindeki bir soruya yanıt veren cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, “İran, Afganistan’da barış ve istikrarın yerleştirilmesine katkı sağlamaya elbette ki hazırdır, ama bu ülkede yabancı askerlerin varlığı büyük bir yanlıştır. Çünkü Bush, savaş davulları çalıyordu ve hiç kimse onu Afganistan’a davet etmedi. Neden Afganistan’a askeri müdahalede bulundu?” diye konuştu.
NATO’nun Afganistan’a girişiyle birlikte terörizmin 10 kat daha artış gösterdiğini belirten cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, “Afganistan’da uyuşturucu Ekimi 5 kat artış göstermiştir. Terörizm 10 kat artış göstermiştir. Bush Afganistan ve bölgenin 100 yıllık tarihini incelemiş olsaydı hiçbir şekilde Afganistan’a giriş yapmazdı tecrübeler, Afganistan ordusunu hiç kimsenin yenemeyeceğini göstermektedir” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (17) içerik yüklenmiştir.