AsyaHaberlerKuzey Amerika

ABD, Afganistan’da çıkmaza girdi

ABD, Afganistan’da en kötü günlerini yaşıyor. Son günlerde artan askeri kayıplar Amerika’da büyük tepkilere neden oldu. Taliban, Amerikan üslerine yönelik saldırılarını artırdı. İşgal sonras en kötü günlerini yaşayan ABD Afganistan’da dağılmak üzere. Taliban’nın eline düşen bir ABD askerini kurtarılamamasının açtığı rahatsızlık, esire ait görüntülerin yayımlanmasından sonra daha da arttı. ABD yönetimi ne yapacağını bilmez bir durumda beklerken bugün de iki helikopterin düştüğü haberi geldi.

NATO, sivil helikopterin, Kandahar’daki havaalanından kalkış sırasında düştüğünü bildirdi. Açıklamada, “Yaralıların sayısı tespit edilmeye çalışılıyor. Acil durum personeli olay yerinde” denildi.

Helikopterin düşüş sebebi bilinmezken düşüşe bir saldırının yol açmadığı ifade edildi.

Diğer taraftan, bir Amerikan askeri helikopteri de Konar eyaletindeki askeri üs yakınına “acil iniş” yaptı.

ABD ordusu, helikopterdeki personelin ilk olarak olay yerinde tedavi edildiğini, daha sonra da en yakın hastaneye kaldırıldığını bildirdi. Helikopterde kaç kişinin bulunduğu ve kaç kişinin yaralandığı açıklanmadı.

Dün de bir ABD F-15E savaş uçağı ülkenin doğusunda düşmüş, 2 mürettebat ölmüştü.

Dün de ABD’nin Afganistan’daki saldırıları sırasında kullandığı F-15 tipi bir savaş uçağı düşmüş, uçakta bulunan iki pilot ölmüştü.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Mayıs 2021 (22) içerik yüklenmiştir.