DünyaHaberlerKuzey Amerika

ABD askerleri Ağustos’ta Irak’tan çekilecek

Bir yıl önce başkanlık görevine başlayan Barack Obama, ilk “Birliğin Durumu” konuşmasını dün akşam Kongre’nin ortak oturumunda yaptı.

Obama, başkanların ülkenin sorunları ve izleyecekleri politikalar hakkında halka bilgi verdikleri geleneksel, yıllık “Birliğin Durumu” konuşmasına, “İki savaşın devam ettiği, ağır durgunluk içine bir ekonomi, çöküntünün eşiğinde bir finans sistemi ve ağır borç yükü altında bir hükümet devraldıktan bir yıl sonra, fırtınanın büyüğünü atlattık.” diye başladı.

Ancak geride büyük bir tahribatın kaldığını hatırlatan Obama, bu değişimin de yeterince çabuk gelmediğini kabul etti. On milyon Amerikalının işsiz kaldığını, bir çok işyerinin kapandığını ve konut fiyatlarının düştüğünü vurgulayan ABD başkanı, halkın ekonomik açıdan duyduğu kaygı, çaresizlik ve öfkeyi anladığını belirtti.

ABD Başkanı, Irak’taki Amerikan askerlerinin Ağustos sonunda evlerine dönecekleri sözünü de yineledi.
Ülkesinin, seçimleri yaparken Irak hükümetini destekleyeceğini ve Irak halkına barış ve refah yolunda yardım edeceğini de ileri süren Obama, Afganistan’da “başarılı olacaklarından da emin olduğunu” savundu.
Irak’ta yönetimi halka devretmek için çaba gösterdiklerini ileri süren Obama, Irak’tan çekileceklerine dair sözünü yerine getirme konusunda ABD halkının müsterih olması gerektiğini hatırlattı.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.