FilistinHaberlerKuzey AmerikaOrtadoğu

ABD, Asrın Anlaşması Planının İlanını Erteledi

Gazete, anlaşmanın açıklanmasının ABD Kongre seçimlerinde ve İsrail’de olası erken seçim ihtimalinden dolayı ertelendiğini vurguladı.

Yisrael Hume gazetesi, Asrın Anlaşmasının açıklanmasının birkaç ay erteleneceği bilgisini Beyaz Saray’a yakın ismini açıklamadığı bir kaynağa dayandırdı.

Gazete, ABD’nin anlaşmanın açıklanmasını ertelemesiyle ilgili başka bir iddiayı daha gündeme getirdi.

Haberde, ABD, seçimden önce Siyonist İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun anlaşmanın şartlarını uygulayabileceğine inanmıyor.

ABD’nin açıkça olası erken seçimlerde Netanyahu’yu desteklediğini belirten Yisrael Hume gazetesi, anlaşmanın uygulanmasında ortaya çıkacak bir olumsuzluğu Yahudi Evi Partisi ve Eğitim Bakanı Naftali Bennett’in Netanyahu’ya karşı kullanabileceğinden dolayı ABD, anlaşmanın açıklamasını ertelediğini kaydetti.

Asrın Anlaşmasının ertelenmesinin Amerika’ya bakan tarafının da olduğu kaydedildi.

Anlaşmada İsrail’den de bazı tavizler talep ediliyor.

Amerikalı kaynağa göre, İsrail’de yapılacak olası bir erken seçim döneminde, Netanyahu’nun planda yer alan Ebu Dis köyü’nün Filistin’in başkenti olması teklifini kabul edemeyecektir.

ABD Başkanı Trump, İsrail’den taviz istenmesinin Kasım’da yapılacak Kongre seçimlerinde Cumhuriyetçi adayları olumsuz etkileyebileceğini düşünüyor.

Yisrael Hume gazetesine konuşan Amerikalı kaynak, Eğer İsrail erken seçime gitmezse ne olacak? sorusuna da cevap veriyor.

Amerikalı kaynağa göre, İsrail erken seçime gitmezse, ABD Kongre seçimlerinden sonra Başkan Trump, Asrın Anlaşması planını açıklayacak.

Yisrael Hume gazetesi, Mısır, Suudi Arabistan, Ürdün ve Amerika’nın Asrın Anlaşmasının açıklanmasını Amerika Kongre seçimlerinden sonraya bırakılmasında anlaştıklarını iddia etti.

Filistin direniş hareketleri Amerika’nın hazırladığı Asrın Anlaşmasını kabul etmiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.