DünyaHaberlerKuzey Amerika

ABD, Avrupa’ya füze kalkanı yerleştirmekten vazgeçti

Wall Street Journal, Beyaz Saray’ın, eski başkan George Bush yönetiminin Avrupa’ya füze kalkanı kurulması planlarını rafa kaldıracağını yazdı.

Gazete, adını açıklamadığı eski ve şimdiki Amerikalı yetkililere dayanarak yayımladığı haberde, bu kararın, ABD’nin “İran’ın uzun menzilli füze programında tahmin edildiği gibi hızlı ilerleme kaydedilmemesinin ABD ve Avrupa başkentlerine yönelik tehdidin derecesini azalttığı” hükmüne dayandırılacağını kaydetti.

Haberde, bu konudaki çalışmaların en erken gelecek hafta tamamlanmasının beklendiği belirtildi.

Obama yönetiminin bu çalışmalarının, bölgesel ve Avrupa için daha az tartışmalı füze kalkanlarının geliştirilmesine yönelik bir değişikliği getirebileceği ifade edilen haberde, yönetimin, İran gelecekte uzun menzilli füzelerde gelişme kaydettiği takdirde Polonya ve Çek Cumhuriyeti’nde füze savunma sistemi planlarının yeniden başlatılması seçeneğini açık bırakmasının beklendiği ifade edildi.

Gazete, füze kalkanı planlarının rafa kaldırılması kararının, ABD’nin Rusya ile ilişkilerini geliştirme çabalarıyla ilgili endişelerin dile getirildiği Doğu Avrupa’da rahatsızlık yaratabileceğini de yazdı.

Polonya’da yayımlanan Wyborcza gazetesi, Washington’da bazı kaynaklara dayanarak yayımladığı haberde, Barack Obama yönetiminin Polonya ve Çek Cumhuriyeti’nde füze kalkanı sistemi kurmaktan vazgeçtiğini, bunun yerine Türkiye veya İsrail’i düşündüğünü iddia etmişti. ABD ise bu haberi yalanlamıştı.

ABD ve Polonya, füze kalkanı öngören anlaşmayı 2008 yılında imzalamışlardı. Rusya, ABD’nin Çek Cumhuriyeti ve Polonya’da füze kalkanı kurmasına karşı çıkıyor. Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, ABD ve Rusya’nın füze kalkanı konusunda anlaşmadıkları takdirde, Moskova’nın İskender füzelerini Kaliningrad bölgesine konuşlandıracağı yönünde tehditte bulunmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (108) içerik yüklenmiştir.