HaberlerIrakKuzey AmerikaOrtadoğu

ABD, Baasçılara aleni olarak sahip çıkıyor

Irak’ta “Baasçılardan Arındırma Yasası” gereği 52 seçim adayının oylarının iptal edilmesi üzerine ABD’nin Bağdat Büyükelçisi müdahaleci bir girişimle Washington’un bu durumdan kaygı duyduğunu söyledi.

Irak’ta son Parlamento seçimlerine aday olanlardan 52 kişinin “Baasçılardan Arındırma Yasası” gereği oylarının iptal edildiğinin ilan edilmesi üzerine ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Kristofer Hill, verdiği bir demeçte “Irak Parlamento seçimlerinin düzenlenmesi üzerinden iki aya yakın bir sürenin geçmiş olmasına rağmen henüz bu ülkede yeni hükümetin kurulmaması endişe verici bir durum. Üstelik bazı siyasi fraksiyonlara mensup adaylar dışlanmışlar” dedi.

Iraklı Brasa haber ajansının bildirdiğine göre, Amerikalı Hill bu konuda ayrıca “Artık politikacıların gelecek hükümeti kurmaya başlamalarının zamanı gelmiştir” dedi.

Irak Sorgulama ve Adalet Heyeti Yürütme Kolu Müdürü daha önce yaptığı bir açıklamada, oyları iptal edilen söz konusu 52 adaydan 22’sinin “El-Irakiye” koalisyonu listesinden, geriye kalan kısmının ise yeteri kadar oy kazanamayan diğer adaylardan olduğunu belirtmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2022 (27) içerik yüklenmiştir.