BahreynHaberlerOrtadoğu

ABD, Bahreynli Bir İnkılap Grubunu Terörist İlan etti

Amerikan Dışişleri Bakanlığı, Bahreyn “El-Eşter Tugayları” İnkılap Örgütünü uluslararası terör örgütü olarak ilan etti.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan bildiriye göre; bu gruba “yabancı terör örgütü olması” ve “uluslararası terörist gruplar özel listesinde yer alması” nedenlerinden dolayı yaptırım uygulandı ve grubun tüm malvarlığına Amerikan adalet mahkemesi tarafından el konuldu.

Her zaman Halife Hanedanı Rejimini destekleyen ve Bahreyn halkının taleplerini görmezden gelen Amerikan Dışişleri Bakanlığı, yayımladığı bildirinin devamında; bu yaptırımların ” İran’ı yanlış davranışlarından caydırmak ve Tahran’ın dünyanın dört bir yanında teröristlere yönelik desteği sonlandırmak amacıyla atılacak büyük adımın bir parçası” olduğu iddia edildi.

Bildiride ayrıca bu yaptırımların ilan edilmesiyle biz; Afrika’dan Güney Amerika, Asya, Fars Körfezi ve Avrupa’ya kadar, İran’ın emrindeki teröristleri uluslararası istikrarı ve düzeni bozmak için kullandığını vurguladık, ifadelerine yer verildi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin tespitine göre; “uluslararası güvenlik ve istikrar için bir tehdit” olarak görülen ülkeler, Birleşmiş Milletler Bildirgesi’nin 7. bölümünde yer alan cezai önlemlerin hedefi olabilir ve bu önlemler uluslararası hukuka göre bu ülkelere yönelik askeri müdahalenin gerekçesini açıklayabilir.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2023 (11) içerik yüklenmiştir.