HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

ABD Başkanı Barack Obama: İran konusu diplomatik yolla çözümlenmelidir

ABD Başkanı dün akşam BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, İran konusunun diplomatik yollarla çözümlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

ABD Başkanı Barack Obama dün akşam BM Genel Kurulu 67. Dönem toplantısında yaptığı konuşmada, dünya gündemindeki çeşitli konulardan söz etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı sitesinin haberine göre, Obama ilk başta ABD’nin Libya Büyükelçisinin öldürülmesi olayından söz ederek, hükümetinin bu hadiseden sorumlu olanları takip ettiğini ve sonuçta onları cezalandırmaktan vazgeçmeyeceğini vurguladı.

Obama daha sonra, İslam Peygamberine-s- hakaret içerikli filmin yayınlanmasından sonra başlıyan gerginlikleri eleştirerek savaşın yerini diplomasi alabileceğini belirtti ve ayrıca söz konusu filmi “ham ve iğrenç” olarak tanımlarken ülkesinde bulunan ifade özgürlüğü nedeniyle Hükümetinin bu film karşısında bir şey yapabilecek durumda olmadığının altını çizdi.

Konuşmasının başka bir bölümünde Suriye düzeninin yıkılmasından yana oldukları ve bu düzen muhaliflerine yönelik desteklerini sürdüreceklerini belirten ABD Başkanı Obama İran’la ilgili olarak da, daha önce İslami İran’a yönelik ithamlarını tekrarlamanın yanı sıra “Şunu açıkça söyleyeyim: ABD, İran konusunun diplomatik yollarla çözümlendirilmesini istiyor. Biz bu tür girişimler için henüz zaman bulunduğuna inanıyoruz. Ama tabi zaman sınırsız değil” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2022 (2) içerik yüklenmiştir.