HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

ABD Başkanının İran Aleyhindeki Boş Lafları Devam Ediyor

ABD Başkanı Donald Trump, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile düzenlediği ortak basın toplantısında, İran İslam Cumhuriyeti aleyhinde yalan ve temelden yoksun iddialarını sürdürdü.

ABD Başkanı Donald Trump, İran’la nükleer anlaşmanın kaderinin yakında belli olacağını belirterek “İran’ın nükleer silahlara yaklaşamayacağından emin olmalıyız.” dedi.

Trump’ın temelden yoksun ve yalana dayalı iddia ve açıklamaları, BM. Güvenlik Konseyi ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun İran’ın nükleer anlaşmaya tam bağlı kaldığını teyit ettikleri bir sırada yapılıyor.

Amerikan başkanı, açıklamasında ayrıca İran’ı, bölgenin sebatsızlığında rolü olmakla suçlayan iddiada bulunurken İran İslam Cumhuriyetinin teröristleri desteklediğini ileri sürdü.

Bölgede birçok zengin ülke olduğunu hatırlatan Trump, bu ülkelerin DEAŞ’la mücadele ve sonrasındaki süreçler için ortaya çıkan masrafların karşılanmasında daha etkin olmalarını istediğini vurguladı.

Kudüs kararının doğru olduğunu savunan Trump, elçiliğin masraflarının azaltılarak daha hızlı taşınmasının sağlandığını ve bu şekilde 14 Mayıs’ta ilk bölümün hizmete gireceğini kaydederek, “Ben de açılışa gidebilirim.” dedi.

Bu arada basın toplantısında Merkel de, nükleer anlaşmanın İran’ın nükleer silaha ulaşmasını önlemede ilk adım olduğunu ama anlaşmanın ‘tam’ olmadığını söyledi.

Merkel, İran’ın bölgede nüfuzunun sınırlandırılmasıyla ilgili olarak Amerika ile ortak görüşte olduklarını söyledi.

İran İslam Cumhuriyetinin bölgede ABD’nin liderliğini çektiği Batı-Arap ittifakının desteğindeki teröristlere ağır darbeler indirmesinin ardından sözkonusu ittifakın ve özellikle de Amerika’nın İran’a yönelik baskıları ve asılsız iddiaları artmış bulunuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Mayıs 2022 (16) içerik yüklenmiştir.