HaberlerKuzey Amerika

ABD dışişleri bakanı: Avrupalı mevkidaşlarımla İran konusunu görüşüyorum

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, dün Senato Meclisi’nde yaptığı konuşmada, gelecek hafta Brüksel’de Avrupalı mevkidaşlarla İran İslam Cumhuriyeti ile mücadelede çözüm yolu bulmak için görüşmeler yapacağını söyledi.

Amerika’da Trump’ın iktidara gelmesinin ardından İran İslam Cumhuriyeti ile düşmanlığa dayalı ABD siyasetleri doruğa çıkarken bu siyasetlerde İran’ın, Amerika ve Siyonistlerin bölgedeki oyunlarını bozmadaki etkisinin olduğu biliniyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, açıklamasında İran’a yönelik küstah açıklamaları ve iddialarını tekrarlarken öte yandan Irak’ta yapılan son parlamento seçimlerine de değindi ve ‘Amerika, İran’ın Irak’taki nüfuzunu azaltabilir’ iddiasında bulundu.

İran ve Irak ilişkilerini bozmaya çalışan Amerikalılar bu zamana kadar Bağdat yönetiminden bu arzularını gerçekleştirecek cevap alamadılar.

Irak’ta başta başbakan Haydar el’ibadi olmak üzere diğer üst düzey yetkililer, Irak’ın teröristlerle mücadelesinde İran’ın yardımlarını takdir etmişler ve İran halkı ve devletinden Irak’ın yeniden onarım ve yapılanma döneminde de bu desteklerinin sürmesini ve istemişlerdir.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.