HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

ABD dışişleri bakanı serap görmeye başlayarak İran’a baskının sonuç verdiğini iddia etti

Amerikan dışişleri bakanı Mike Pompeo, İran aleyhindeki baskıların sonuç verdiğini iddia ederek, bu durumun İran İslam Cumhuriyetinin tutumunda etki yaptığını söyledi.

Fars haber ajansına göre, ABD dışişleri bakanı, Amerikan Senatosu Temsilciler Meclisi’nde Amerikan başkanı Trump’tan naklen, ”İran bir kaç önceki ülke değil ve tutumu değişmiştir’ dedi.

Trump, daha önce yaptığı açıklamada, Amerika’nın iktisadi baskılarının ve bu ülkenin nükleer anlaşmadan çıkmasının İran’ın bölgedeki faaliyetlerinin azalmasına neden olacağını iddia etmişti.

Trump’ın bu boş lafları, İran’ın bölgedeki faaliyetlerini cılız göstermek doğrultusunda gerçekleşirken İranlı yetkililer defalarca yaptıkları açıklamada, İran’ın bölgenin en etkili ve güçlü bir ülkesi olarak her zaman mazlumların isteklerine kulak vereceğini ve terörizmle mücadele içindeki ülkelerin talepleri doğrultusunda onlara yardım edeceğini ve bu ilkeli tutumundan asla geri adım atmayacağını bildirmekteler.

İran, Irak ve Suriye’de bu ülkelerin resmi talepleri doğrultusunda ABD ve diğer dış güçlerin desteğindeki IŞİD ve diğer terör örgütlerine karşı askeri danışmanlık hizmeti vererek Irak ve Suriye’de teröristlerin yok olmasında büyük rolü olmuştur. Bu durum başta Trump olmak üzere teröristlerin hamisi olanların öfkesine neden olmuştur.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Ocak 2023 (10) içerik yüklenmiştir.