HaberlerKuzey AmerikaOrtadoğuSuriye

ABD dışişleri bakanı, Suriye’nin bombalanması çağrısında bulundu

Bloomberg Ajansı’nın bildirdiğine göre, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey Beyaz Saray’da gerçekleştirdikleri toplantıda Suriye’ye saldırı düzenlenmesi konusunda farklı görüşlere sahip oldular.

Kerry kararlı bir şekilde onun görüşlerine göre muhalefet güçlerine karşı kullanılan Suriye hükümet askerleri askeri hava üssünün bombalanması yönünde görüş bildirdi. Dempsey ise ABD’nin böyle bir adım atılmasına karşı gayet ihtiyatlı bir durum sergiledi.

Ordu komutanı bu tür saldırıların yüksek derecede riskli olduğu, ayrıca sonrasında Suriye hava savunma sistemlerine yönelik büyük ölçekli bombardımanı gerektireceğini belirtti.

Ajansın açıklamasında çeşitli kaynaklara göre, Dempsey’in Kerry’in fikirlerine karşı bombardıman saldırısı sonrası ne gibi önlemler alınmasının planlandığının açıklanmasını talep ederek, Dışişleri Bakanlığı’nın bu tür bir operasyonun zorluğunu tam olarak düşünemediğini ifade etti.

Basının farklı resmi ve askeri kaynaklara dayandırarak bildirdiğine göre, bu şekildeki bildiri karışık duygularla doluydu ve Dempsey bombardıman saldırısı düzenlenmesinin gerekli olmadığını söylemedi, sadece bu şekildeki bir eylem sonrasındaki sonuçların düşünülmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı diplomat ve askeri yetkililer arasındaki toplantının ayrıntısına girmedi. Bakanlık sözcüsü Jennifer Psak gazetecilere konu hakkında belirtilenler konusunda bilgi sahibi olduğu ve bunların tam kesin olmadığını bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2023 (36) içerik yüklenmiştir.