HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

ABD dışişleri bakanından küstah açıklama: Uranyum zenginleştirme İran için uygun değil

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran’ın içişlerine yönelik müdahaleci siyasetlerinin devamında yaptığı küstah açıklamada, İran için uranyum zenginleştirmenin uygun olmadığını ileri sürerek, ”Eğer İran nükleer teknoloji peşindeyse bunu ithal etmelidir’ dedi.

İRNA’nın haberine göre, Pompeo, dün yaptığı açıklamada, Amerika’nın, İran’ın nükleer programının barışçı olduğuna emin olması için İran’ın nükleer programıyla ilgili merkezler ve nükleer laboratuvarların denetlenmesi gerektiğini söyledi.

Pompeo’nun bu sözleri, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun İran’ın nükleer faaliyetlerinin barışçı olduğunu yeniden bildirmesinin hemen ardından geldi.

Pompeo, 21 mayıs tarihinde de yine İran aleyhinde yaptığı küstah açıklamasında İran milletine yönelik asılsız iddialarla suçlamalarda bulunmuş ve Amerika’nın İran’ın tarihinde görülmemiş yaptırımları uygulayacağı tehdidinde bulunmuştu.

İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif ise Pombeo’nun bu açıklamasının ardından yaptığı konuşmada, Amerikan dışişleri bakanının açıklamalarına gösterdiği tepkide, ‘Amerikalı yetkilinin bu açıklaması “ABD siyasetlerinin yenilgiye uğramasının açık göstergesi ve aynı zamanda onlara bir yerlerden dayatılan siyasetlerden kaynaklanıyor’ diye sert eleştiride bulundu.

İran Devlet Televizyonu’na konuşan Zarif ayrıca, “ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun sözleri hayal ürünü, mantık dışı ve cevap verilmeye değer olmayan ahmakça sözlerdi. ABD siyaseti fitneci grupların baskısı altındadır.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Mayıs 2022 (28) içerik yüklenmiştir.