DünyaHaberlerKuzey Amerika

ABD dışişleri bakanından nükleer anlaşma hakkında açıklama

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, İran ile varılan nükleer anlaşmanın revize edilmesi için İngiltere ile bir çalışma grubu oluşturulması konusunda anlaştıklarını iddia etti.

AP’nin verdiği habere göre, Tillerson, dün İngiltere başbakanı Theresa May ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, İran ve 5+1 grubu arasında varılan ve Amerika’nın engellemelerine rağmen halen yürürlükte olan nükleer anlaşma olarak bilinen Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nda düzeltmelerin yapılması için İngiltere ile anlaştıklarını iddia etti.

ABD’li bakan, İngiltere ile sözkonusu grubun önümüzdeki hafta oluşabileceğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, Londra temasları kapsamında dün sabah İngiltere Başbakanı Theresa May ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Mark Sedwill ile de basına kapalı olarak görüşürken, İngiltere, Fransa ve Almanya ile nükleer anlaşmanın yeniden incelenmesi konusunda Amerika ile ortak görüşlerin olduğunu ileri sürdü.

ABD’de başta Trump olmak üzere bazı Amerikalı yetkililerin nükleer anlaşmanın yeniden ele alınıp incelenmesine dair açıklamalara İran kesinlikle karşı çıkıyor ve bu anlaşmanın yeniden ele alınamayacağını bildiriyor.

Başta Rusya olmak üzere Avrupa ülkelerinin geneli de nükleer anlaşmanın uluslararası bir anlaşma olduğunu ve yeniden ele alınamayacağını bildirerek Amerika’yı yalnız bırakıyorlar.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Temmuz 2021 (20) içerik yüklenmiştir.