HaberlerKuzey AmerikaLatin Amerika

ABD dışişleri bakanlığı eski çalışanı Küba ajanı olmakla suçlandı

ABD, Dışişleri Bakanlığı eski çalışanını Küba için “casusluk” faaliyeti yapmakla suçladı.

ABD, şu anda İsveç’te yaşayan Dışişleri Bakanlığı eski çalışanını Küba için ‘casusluk’ yapmakla suçladı.

Adalet Bakanlığı yetkilileri, Marta Rita Velazquez’in, ABD’nin strateji kurumlarında Küba istihbarat servisi için çalışacak kişiler bulmakla görevli olduğunu iddia etti.

İddiaya göre bu kişilerden birisi ABD vatandaşı Ana Belen Montes. Montes, 2002 Mart’ında Küba Cumhuriyeti adına “casusluk” yapmak suçundan 25 yıl hapis cezasına çarptırılmış. Velazquez’in ise suçlu bulunması durumunda ömür boyu hapis cezası alabileceği belirtiliyor.

Adalet Bakanlığı, Porto Riko doğumlu Velaquez’in 1989-2002 yılları arasında ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bir dairesi olan Uluslararası Kalkınma Ajansı USAID’de çalıştığını ve sonrasında ülkeyi terk ettiğini söyledi.

Adalet Bakanlığı’nın açıklamasında, Velaquez’in şu anda İsveç’te yaşadığı belirtiliyor. Ancak açıklamada, Valequez’in ABD’ye iadesi için bir talepte bulunulup bulunulmadığı konusunda ise bir bilgi yok.

İddianamede, Velaquez ve Montes’in Johns Hopkins Üniversitesi’ndeyken arkadaş oldukları ve ABD’nin solcu Nikaragua yönetimine dönük düşmanca politikaları konusunda da aynı görüşü savundukları yer alıyor.

Montes, 1984 Temmuz’unda Velaquez’e şunu yazıyor: “Öğrencilik yıllarımız boyunca senin gibi bir arkadaşa ve yoldaşa sahip olmak benim için büyük bir mutluluktu. Umarım ilişkimiz akademinin dışında da devam eder.”

İddianamede ayrıca, Valequez’in 1984 yılında Montes’i Küba istihbarat servisi ile iletişime geçirdiği ve sonraki yıl Montes’in “operasyonel eğitimden” geçmesi için iki kadının Küba’ya gittiği iddia ediliyor.

İddianamede ayrıca, Montes’in 2002’de casusulukla suçlanmasının ardından Valequez’in de görevinden istifa ettiği ifade ediliyor.

Devrimin ardından ABD’nin saldırgan politikalarının hedefi haline gelen Küba halkı, yaklaşık 50 yıldır ABD’nin insanlık dışı ambargosu altında yaşıyor. Öte yandan, CIA’nın desteklediği terör gruplarının da hedefi haline gelen ülke, ABD topraklarından Küba halkına yönelik terör faaliyetleri konusunda defalarca Vaşhington’u uyardı. Ancak ABD’nin bu faaliyetlerine son vermemesi üzerine, Küba yönetimi ise en meşru hakkı olan halkını korumak için kendi önlemlerini alıyor.

Küba yönetimi daha önce, ABD’de Küba aleyhine yürütülen terörist faaliyetler hakkında bilgi toplamaları için 5 Kübalı devrimciyi, ABD’ye göndermişti. ABD ise bu faaliyetleri “casusluk” olarak nitelendirip 5 Kübalıyı yaklaşık 15 yıldır cezaevinde tutuyor. Oysa ki sadece Küba’ya yönelik ABD kaynaklı terörist faaliyetler hakkında bilgi toplayan 5 Kübalının ABD makamlarına ya da vatandaşlarına yönelik yasadışı bir faaliyeti söz konusu değil.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Mayıs 2024 (60) içerik yüklenmiştir.