HaberlerKuzey Amerika

ABD Dünya Şirketlerini Tehdit Ediyor

ABD Başkanı Donald Trump, İran ve 5+1 ülkeleri ile imzalanan Nükleer Anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesinin ardından İran’a yönelik eski yaptırımların yeniden uygulanacağını ve yeni yaptırımlar getirileceğini açıklamıştı. ABD yönetimi ayrıca İran’la iş yapan diğer ülkeleri ve şirketleri de yaptırım uygulamakla tehdit ederek İran’la var olan işbirliklerini sonlandırmalarını istemiş ve yeni bir işbirliği yapmalarını da engellemiştir.

Nikleer Anlaşmanın diğer tarafları ve İran arasında anlaşmanın sürdürülmesine yönelik müzakereler devam ederken ABD yaptırımlarından etkilenmemek isteyen şirketler İran’la olan işbirliklerinin sonlandırıyorlar. Bu bağlamda dünyanın en büyük üçüncü konteyner işletmecisi CMA CGM şirketi, Amerikan yaptırımlarından korunmak amacıyla İran piyasasından çekilme kararı aldığını duyurdu.

CMA CGM şirketi İcra Kurulu Başkanı (CEO) Rodolphe Saade, Fransa’nın Davos’u olarak gösterilen Aix-en-Provence Ekonomi Buluşmaları toplantısında yaptığı konuşmada, “Trump yönetiminin Tahran’a yönelik yaptırımları” nedeniyle bu ülkeden çekilme kararı aldıklarını açıkladı.

Daha önce de Total, Airbus, ATR, Peugeot, Renault, BNP Paribas gibi Fransız şirketleri, İran piyasasından çekilme ya da yatırımlarını erteleme kararı aldıklarını duyurmuştu.

Fransız enerji şirketi Total’in CEO’su Patrick Pouyanne de daha önce RTL Radyosu’na yaptığı açıklamada, ABD yönetiminin fiili baskısı nedeniyle İran’dan çekilmeye mecbur kaldıklarını aktardı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Eylül 2022 (12) içerik yüklenmiştir.