HaberlerKuzey AmerikaOrtadoğuSuriye

ABD; Esad karşıtlarını silahlandıracak, Esad taraftarlarını ise cezalandıracak

ABD Dışilişkiler Komitesi Sekreteri Bob Corker, kısa bir süre içerisinde Suriyeli muhaliflerin Amerikan silahları ile donatılacağını açıkladı. Senato ayrıca Esad’ın müttefiklerinin de cezalandırılmasını tartışıyor.

ABD Tennessee Senatörü Bob Corker CBS televizyonuna verdiği röportaj’da ABD’nin yakın zamanda Suriyeli muhalifleri silahlandıracağını açıkladı. ABD uzun bir süredir ilk kez resmi kanallar yolu ile Suriye’ye askeri yardımını açıklamış oldu.

ABD politikalarındaki bu değişiklik geçtiğimiz hafta Obama tarafından kimyasal silahların kullanılması halinde politikalarının değişeceği yolundaki açıklamaları ile başlamıştı. Obama Suriye’de kimyasal silah kullanıldığına dair kanıtları olduğunu fakat bunun kimin tarafından kullanıldığının henüz tespit edilemediğini açıklamıştı. ABD ve İngiltere tarafından öne sürülen bu iddiaların doğru olmadığı daha sonra ortaya çıkmıştı. Açıklamadan birkaç gün sonra BM komisyonu adına konuşan Carla Del Ponte ellerinde tutarlı bir kanıt olmadığını açıklamıştı. ABD, BM tarafından yapılan bu açıklamayı kuşku ile karşıladıklarını açıklamak ile yetinmiş, ve kimsayal silahların kullanıldığı konusunda kuvvetli şüphelerinin devam ettiğini açıklamıştı.

Senatör Corker tarafınan yapılan açıklamanın yanında, New Jersey Senatörü Bob Mendez’in gündeme getirdiği teklifte muhaliflere karşı Esad’ı destekleyenlerin de yaptırıma uğraması gerektiğini dile getirmişti. Mendez, “Esad kırmızı çizgiyi geçmiştir ve biz de bundan sonra bütün seçenekleri göz önünde bulundurmalıyız.” şeklinde konuşmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Haziran 2021 (36) içerik yüklenmiştir.