FilistinHaberlerOrtadoğu

ABD, Filistin halkının haklarını yok saymaktadır

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) sözcüsü Fevzi Burhum, Amerika’nın Abbas yönetimiyle Siyonist tarafın doğrudan görüşmelere başlaması için işgal yönetiminin yerleşim birimlerinin inşaatını dört ay durdurması önerisinin Filistin halkının haklarını ve davasını hiçe sayma anlamına geldiğini ifade etti.

Bugün (01 Nisan Perşembe) bir basın açıklaması yapan Hamas sözcüsü Burhum şöyle dedi: “Amerika’nın yeni önerisi, ABD başkan yardımcısının işgal topraklarında bulunduğu sırada Siyonist Başbakan Netanyahu’nun Kudüs’teki yerleşim birimi inşaatıyla ilgili olarak yaptığı açıklamadan dolayı girdiği sıkıntıdan çıkma girişimi ve bu açıklamayla ortaya çıkan kirli elbiselerini örtme teşebbüsüdür.”

Hangi isim altında olursa olsun, düşmanla dolaylı ve dolaysız görüşmeler yapmanın Filistin davasını sırtından vurma anlamına geldiğini belirten Burhum, “Böyle bir girişim Filistin halkına karşı işlenmiş bir cinayettir de. Fetih’in Filistin halkının ana davasını yerleşim birimlerinin inşaatını dondurmaya bağlama girişimi aslında bu hareketin iflas ettiğini gösteriyor” dedi.

“Bizler ne yerleşim birimlerinin ne de görüşmelerin meşruluğuna inanıyoruz” diyen Burhum, Filistin halkının gasp edilmiş haklarını geri almanın tek yolunun Filistin halkına karşı adil davranmayan Amerika’nın kararlarına teslim olmaktan değil, düşmana karşı direniş göstermekten geçtiğini söyledi.

Siyonist gazetelerden Haaretz verdiği haberde, Amerika idaresinin Siyonist hükümete doğrudan görüşmeleri başlatmaya karşılık Kudüs’teki yerleşim birimlerinin inşaatlarını dört aylığına dondurmayı önerdiğini yazdı.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.