DünyaHaberlerKuzey Amerika

ABD, Goldstone Raporu’nu veto etmeye hazırlanıyor

Goldstone raporunun BM İnsan Hakları Konseyi’nde onaylanması üzerine Amerikalı yetkililer “Rapor oylama için BM Güvenlik Konseyi’ne gönderilirse, veto ederiz” dediler.

Katil İsrail’in Gazze Şeridi’nde işlediği cinayetleri bağlamında hazırlanan Goldstone raporunun BM İnsan Hakları Konseyi’nde onaylanması üzerine ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jan Klley “Goldstone raporunun onaylanması, onun BM Güvenlik Konseyi’nde yeniden ele alındığı anlamını taşımıyor” ifadesini kullandı.

Siyonist “Yediot Ahronot” gazetesinin bildirdiğine göre, Amerikalı diplomat “Douglas M. Griffiths” de konuyla ilgili verdiği demecinde “Washington, 6 “red” oyuna karşın 25 “kabul” oyuyla Goldstone raporunun onaylandığı Cenevre oturumunun sonuçları konusunda çok umutsuz” şeklinde konuştu.

Associated Press haber ajansı muhabiriyle konuşan Griffiths bu hususta ayrıca “Biz barış sürecini ilerletmeye yoğunlaştık. Buna göre alınan bu kararın bir saptırma olduğunu düşünüyoruz” ifadesini kullandı.

Aynı habere göre, ABD’li resmi yetkililer, Goldstone raporu oylama yapılması için BM Güvenlik Konseyi’ne gönderildiği takdirde ABD’nin veto hakkını kullanacağını belirttiler.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Mayıs 2021 (22) içerik yüklenmiştir.