AfrikaHaberler

ABD güçleri Libya için alarma geçti

Libya’daki siyasi karışıklık nedeniyle Avrupa’daki ABD güçlerinin alarm durumuna getirildiği açıklandı

ABD’nin Avrupa’daki deniz ve hava güçlerini Libya’daki siyasi karışıklık sebebiyle alarm durumuna geçirdiği açıklandı. Alarm durumunun Almanya’daki özel operasyon birimi ile İspanya’da bulunan deniz ve hava güçlerini kapsadığı bildiriliyor.

ABD’nin halihazırda Libya’da kuvvet konuşlandırma planının olmadığı, fakat ihtiyaç halinde başvurmak üzere İspanya’daki deniz gücünün yeniden konumlandırılabileceği kaydediliyor. Öte yandan ABD güçlerine özellikle acil durumlarda Libya’daki elçiliği boşaltmak için eğitim verildiği belirtiliyor.

Bu arada İngiltere’nin de güvenlik nedeniyle Libya’nın başkenti Tarblus’ta bulunan elçilikteki bazı çalışanlarını geri çektiği açıklandı.

Bu sabah ise bir grup silahlı milis hava savunma füzeleri monte edilmiş araçlarla Libya Adalet Bakanlığı etrafında tur attı. Adalet Bakanlığı çevresindeki 200 kişilik milis kuşatmasının da sürdüğü kaydediliyor. Milisler, bakanlıktaki Kaddafi kalıntılarının temizlenmesini istediklerini söylüyor.

13 Eylül 2012’de Libya’nın Bingazi şehrindeki ABD Konsolosluğu’na düzenlenen saldırıda, ABD Büyükelçisi Chris Stevens ve üç elçilik çalışanı ölmüştü. ABD’nin Libya’da tekrar aynı duruma düşmekten endişe ettiği belirtiliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Haziran 2021 (21) içerik yüklenmiştir.