DünyaHaberlerKuzey Amerika

ABD halkı İsrail ile ilişkilerden rahatsız

Lübnan gazetesi El Ahbar’ın yayınladığı habere göre Bloomberg haber kanalının “ABD, İsrail ile özel ilişkilerini kesmeli” başlıklı tartışma programına katılanların yüzde 47’si bu tür ilişkilerin niteliğinin değişmesi ve kesilmesi gerektiği üzerinde durdular.

Bu özel ilişkilerin kesilmesi gerektiği konusunda katılanları ikna eden New York Times eski Yayın yönetmeni Roger Cohen ve Colombiya Üniversitesinden Prof. Raşid El Halidi tartışma programının kazananları olarak lanse edildi.

Tartışma programında Cohen, İsrail ile özel ilişkilerin sürdürülmesinin aptallık olduğunu vurgulayarak “bundan sonra ABD bu rejimi desteklememesi gerekir çünkü İsrail sömürgeci bir düzendir” dedi.

Halidi de Batı’nın Arap ve Filistin kamuoyu karşısındaki benzer sessizliğine işaret ederek Orta Doğu’da her türlü barışın sağlanmasına tarafsız kalan Washington’a güvenilmeyeceği üzerinde durdu.

Halidi “ABD, Orta Doğu’da sadece İbranice konuşuyor ve Filistinlilere yardım yerine aralarında ikilik çıkartıyor ve kentleşme sürecini destekliyor” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2022 (18) içerik yüklenmiştir.