DünyaHaberlerİmam Ali HamaneyİranKuzey AmerikaÖrnek ŞahsiyetlerOrtadoğu

ABD hatalarını düzeltiyor gibi görünmüyor

İslam İnkılâbı Rehberi Ayetullah Hamenei, “ABD, hala eski çizgisini sürdürmekte ve bu ülkenin hatalarını düzeltmekte olduğuna dair hiçbir belirti yok” diye vurguladı.

İslam İnkılâbı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamenei dün akşam Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve yanında bulunan heyeti ziyarete kabulünde yaptığı konuşmada, İran ile Türkiye’nin aralarındaki ilişkilerini geliştirmek için geniş imkân ve kapasitelere sahip olduklarını hatırlatarak, “Ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi için ECO, örnek bir teşkilat. Fakat bölgenin önemli ve nüfuz sahibi iki ülkesi olarak İran ile Türkiye, siyasi, güvenlik ve hizmet alanlarında ilişkilerini geliştirme konusunda geniş kapasitelere sahipler” diye vurguladı.

İki ülke Cumhurbaşkanlarının İran ile Türkiye arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi konusunda mutabakata varmalarından duyduğu memnuniyetini de ifade eden, İslam İnkılâbı Rehberi Ayetullah Hamenei konuşmasının devamında, Türkiye demir yolunun İran üzerinden Pakistan’a ve Batı Asya’ya bağlanması projesinin de, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi hususunda bir örnek olduğu ve başka alanlara genişletilebileceğinin altını çizdi.

İslam İnkılâbı Rehberi daha sonra, “Tabi, bu ikili ilişkilerin geliştirilmesinin Siyonist İsrailliler ve Amerikalılar gibi düşmanları var. Ancak İran ve Türkiye’nin de ecnebi dayatmalarının tersine ve kendi menfaatleri doğrultusunda hareket etmeleri gerekiyor” ifadesini kullanırken ayrıca, “İşbirliğinin geliştirilmesi bağlamında her iki tarafta da gerekli irade var. Zira hem İran ve hem Türkiye hükümeti, çalışma ve faaliyette dayalı hükümetlerdir” diye ilave etti.

İslam İnkılâbı Rehberi Ayetullah Hamenei konuşmasının başka bir bölümünde, Ortadoğu meselesine değinerek, Filistin meselesinden İslam dünyasının öncelikli meselesi olarak söz etti ve “Türkiye, Gazze meselesi konusunda çok iyi bir rol oynadı. Türkiye Başbakanı sayın Erdoğan’ın Davos çıkışı da çok güzel bir hareketti” ifadesini kullandı.

İslam İnkılâbı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamenei daha sonra, bölgenin diğer sorunları olarak Irak ve Afganistan’da yaşanan şartlardan söz ederken, “ABD, Irak ve Afganistan konusuna büyük hatalar işledi. ABD’nin bugünkü hükümetinin de büyük hatası, Gazze konusu” diye vurgulamada bulundu.
İslam İnkılâbı Rehberi ayrıca, “İslam düşmanları, İslam bayrağını İslam ülkeleri ve özellikle de İran İslam Cumhuriyeti’nin elinden çekip çıkarmak istiyorlar” diye ilave etti.

Cumhurbaşkanı Dr Ahmedinejad’ın da bulunduğu bu ziyarete Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de yaptığı konuşmada, İran ile Türkiye arasındaki ilişkileri bölge ve İslam dünyası arasında bir örnek olarak tanımlarken, Türkiye hükümetinin İran’la olan ilişkiler düzeyini daha da arttırmakta kararlı olduğunun altını çizdi.

Gül ayrıca Filistin meselesinden, İslam dünyası ve dünyanın önemli meselesi olarak söz ederken, İslam dünyasının daha bir birlik bütünlük içerisinde, bu mesele bağlamında işbirliğinde bulunmaları ve Filistin halkının acılarının dinmesi ve haklarının iade edilmesi yolunda ilerlemeleri gerektiğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Eylül 2021 (15) içerik yüklenmiştir.