AsyaHaberler

ABD, Hiroşima ve Nagazaki halklarına tazminat vermelidir

İslami şura meclisi dış siyaset ve ulusal güvenlik komisyonu başkanı Aladdin Burucerdi ve beraberindeki heyetin Japonya temasları sürüyor.
Aladdin Burucerdi ve beraberindeki heyet önceki gün, Hiroşima barış müzesinde incelemelerde bulundu.
İslami Şura meclisi dış siyaset ve ulusal güvenlik komisyonu başkanı Aladdin Burucerdi bu incelemeleri sırasında Amerika’nın atom bombalarıyla yüzbinlerce insanı öldürdüğü Hiroşima ve Nagzaki şehirlerine yönelik saldırısının, insanlık tarihi açısından en büyük cinayet ve kara bir leke olduğunu, bu tarih boyunca da böyle kalacağını söyledi.
Amerika’nın, İkinci dünya savaşının sonunda vahşi bir şekilde Hiroşima ve Nagazaki’ye atom bombalarıyla yaptığı saldırıdan dolayı sadece Hiroşima, Nagazaki ve bütün Japonya halkından değil aynı zamanda bütün dünya halklarından özür dilemesi gerektiğini belirten Aladdin Burucerdi, “Amerika bu saldırılardan dolayı, her yıl tazminat ödemesi gerekir” diye konuştu.
İslami Şura meclisi dış siyaset ve ulusal güvenlik komisyonu başkanı Aladdin Burucerdi, nükleer silahların geliştirilmesini önlemek istediklerini iddia eden ve İslami İran’ın barış amaçlı nükleer çalışmalarına karşı çıkan, Amerika, Fransa ve ingiltere’nin yeni nesil nükleer silah üretmekte olduklarını hatırlatarak, “yeni nesil küçük, fakat, etki açısında Amerika’nın Hiroşima ve Nagazaki’ye attıkları bombaların 10 kat daha etkilisini üretmeye çalışıyorlar” dedi.
İran-Japonya parlamentolar dostluk grubu eş başkanı da olan Aladdin Burucerdi, İran İslam cumhuriyeti, dünya’da nükleer silahların üretilmesine karşıdır hatırlatmasında bulunarak, ” Hiroşima belediye başkanı Tadatoşi Akiba’nın, 2020 yılına kadar dünyanın nükleer silahlardan arındırılması teklifine olumlu gördüklerini yapılan teklifin yerinde ve desteklenmesi gerektiğini söyledi.
Ortadoğu bölgesinde Siyonist rejimin elinde 200’den fazla nükleer başlıklı füze bulunduğunu belirten Aladdin Burucerdi UAEA’nın Siyonist rejimin faaliyetlerini denetlemeli ve bölgeyi tehdit eden çalışmalarının önlenmesi gerekir diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (17) içerik yüklenmiştir.