AsyaHaberlerKuzey Amerika

ABD ile BAE nükleer anlaşma imzaladı

ABD’yle Birleşik Arap Emirlikleri arasında imzalanan bir anlaşmaya göre, B. Arap Emirliklerinin ilk nükleer Arap ülkesine dönüşmesi için çaba gösterilecek.

ABD’yle Birleşik Arap Emirliklerinin geçtiğimiz Perşembe günü nükleer enerji alanıyla ilgili bir anlaşmaya nihai bir hal kazandırdıklarını ve 2 gün sonra da imzaladıklarını bildirdi.

Bu anlaşmaya göre Birleşik Arap Emirlikleri, ABD’den bölgenin ilk nükleer Arap ülkesine dönüşmesine yardımcı olabilecek hassas bilgi ve tesisat teslim alacak.

Birleşik Arap Emirlikleri yetkilileri konuyla ilgili yaptıkları açıklamada, bu ülkenin elektrik üretimi konusunda çektiği sıkıntılar nedeniyle karşılaştığı sorunlara değinerek, B. Arap Emirliklerinin mevcut şartlarda gaz ihraç ettiğni, ancak gelecek 10 yıl içerisinde, elektrik ihtiyacını karşılayabilmek için iki misli ihracat yapmak zorunda kalacağını ve bu yüzden nükleer enerjiye sahip olmak istediklerini ifade ettiler.

Petrol üretimi alanında dünya 3.’sü sayılan Birleşik Arap Emirlikleri, elektirk üretimine dair jenratörleri için gaz kullanıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Mayıs 2021 (22) içerik yüklenmiştir.