HaberlerİranOrtadoğu

ABD ile müzakere şimdilik mümkün değil

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest, ABD ile görüşme ve müzakerenin şimdilik mümkün olmadığını bildirdi.

Mihmanperest, haftalık olağan basın toplantısında yaptığı açıklamada Amerikan yönetiminin, İran aleyhindeki politikalarının sürdüğünü belirterek,
“Düşmanca siyasetleri, BM Güvenlik Konseyinde yaptırım kararı aldırması, tek taraflı yaptırım uygulaması ve İran vatandaşlarına karşı yanlış tutumları yüzünden ABD ile görüşme ve müzakere şimdilik mümkün değildir” dedi.

Mihmanperest, Zahidan kentindeki terör saldırısı ile ilgili olarak bölge ülkelerinin terörle mücadele için plan yapmaları gerektiğinin altını çizerek Pakistan hükümeti ile müzakerenin bu yönde gündemde bulunduğunu söyledi.

Mehmanperest 70 ülke dış işleri bakanları ve temsilcileri ve usulararası ve bölge kuruluşları ile mali kurumlar temsilcilerinin katılmasıyla Afganistan’da düzenlenen Kabil konferansı hususunda ise bölgsel krizin giderilmesi için çözümlerin bölge ülkelerinin katkılarıyla bulunabileceği ve Afganistan konusunun hatalı tutumlar ve askeri girişimlerle sonuca varmayacağını söyledi.

Sözcü ayrıca bölge ülkeleri ve komşuların sorunların çözümlenmesinde belirleyici rol oynadığı ve Afganistan hükümeti ve milletinin sorumlulukların başında yer alması gerektiği İran’ın ise buna destek verdiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.