HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

ABD ile müzakerede tek bir yol vardır

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, İran ve ABD arasında yeniden müzakerelerin başlanması ile ilgili hiçbir bilgisi olmadığını belirterek, “Bizim açımızdan tek bir müzakere biçimi ve muhtevası söz konusudur. Son zamanlarda Amerikalılar taradınfan dile getirilen sözleri biz saygıyla takip etmişizdir”dedi.

Pazartesi sabahı yerli ve yabancı basın mensuplarıyla basın toplantısı yapan ve gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hasan Kaşkavi, İtalya Dışişleri Bakanı’nın Tahran ziyaretinin iptalıyla ilgili bir gazetecinin sorusunu yanıtlayarak, “Afganistan konferansına ev sahipliği yaptığı için bu seyahat İtalya tarafından organize edilmişti. İtalya Dışişleri Bakanı’nın seyahatı Dr. Ahmedinejad’ın Semnan eyaleti ziyaretine denk gelmişti ki eğer o dönemde gelmek isteseydi bizim açımızdan hiçbir sorun yoktu. Aslında Cumhrubaşkanı’nın eyalet gezisi bittikten sonrasında da gelebilirdi”dedi.

Kaşkavi, görüşmenin yeniden ayarlanması için İtalya tarafından bir temsilci İran’a geleceğinin haberini verdi.

Kaşkavi, bu seyahatın Siccil füzesinin denemesiyle aynı zamana denk geldiği için iptal edildiği haberlerini de tekzip etti.

İslam Konferansı Teşkilatı’nın İran’ın üç adası hakkında çalışmaya hazır olduğu bir soru üzerinde Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, konunun yalnız Abu Musa adasıyla ilgili olduğunun ve sorun ikili anlaşmazlıktan kaynaklandığını kayederek, iki tarfa arasında bu sorunun çözülmesi gerektiğini ve yabancı bir ülke veya kurumun bu hususa müdahelesi söz konusu olmadığının altını çizdi.

Hasan Kaşkavi, İran ve ABD arasında yeniden müzakerelerin başlanmasıyla ilgili bir soruyu yanıtlayarak şöyle konuştu; “Bu hususta hiçbir bilgim yoktur. Bizim açımızdan tek bir müzakere biçimi ve muhtevası söz konusudur. Son zamanlarda Amerikalılar tarafından dile getirilen sözleri biz saygıyla takip etmişizdir”dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (64) içerik yüklenmiştir.