HaberlerIrakOrtadoğu

ABD, Irak’tan bir an önce çekilmelidir

Irak İslami Yüksek Konseyi Başkanlığına yeniden seçilen Ammar el-Hekim, Irak’ın BM’nin 7. Maddesi kapsamından çıkarılması ve ABD askerlerinin Irak’ı terk etmesi gerektiğini belirtti.

Irak İslami Yüksek Konseyi Genel Kurulu toplantısı münasebetiyle bir konuşma yapan Ammar el-Hekim, Yüksek Konsey’in Irak halkının haklarının ve yüksek iradesinin savunucusu olduğunu belirterek ülkedeki tüm ulusal gruplarla birlikte Irak’ın yeni çehresini oluşturmak istediklerini ve ulusal egemenliği güçlendirmeye çalıştıklarını söyledi.

Irak’taki Amerikan askerlerinin ülkeden çekilmesi gerektiğini belirten Irak İslami Yüksek Konseyi Başkanı Ammar el-Hekim, “Irak İslami Yüksek Konseyi, Irak’ın Birleşmiş Milletlerin 7. Maddesi kapsamından çıkarılmasını ve Amerikan askerlerinin ülkeyi terk etmesini istemektedir” diye konuştu.

Liderliğini yaptığı İslami Yüksek Konsey’in Arap Birliği ve İslam Konferansı örgütüyle ilişkilerin geliştirilmesinden yana olduğunu belirten el-Hekim, ocak ayında yapılacak olan parlamento seçimleriyle ilgili olarak da Irak Ulusal İttifakı’nın Irak’taki tüm parti ve gruplara kapısının açık olduğunu ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.