DünyaHaberlerKuzey Amerika

ABD, İran ile ilişki kurmak istiyor

Amerika’nın Tahran’daki casusluk yuvasının İranlı öğrencilerce ele geçirilmesinin yıl dönümünde bir bildiri yayınlayan Amerika başkanı Obama, Washington’un Tahran ile ilişki kurma peşinde olduğunu belirtti.

Amerika Başkanı Barack Obama, Amerika’nın sözde Tahran Büyükelçiliği ve gerçekte bu devletin İran’daki casusluk yuvasının rahmetli imam Humeyni – s – çizgisinde hareket eden müslüman öğrencilerce fethedilmesinin yıl dönümü olan 13 Aban günü dolayısıyla bir bildiri yayınlayarak, Amerika’nın İran İslam Cumhuriyeti ile karşılıklı saygı ilkesine dayanan bir ilişki kurmak istediğini açıkladı.

Bugün Tahran’da ise yüz binlerce öğrenci ve halk kitleleri Amerika’nın eski casusluk yuvasının karşısında toplanarak “Kahrolsun Amerika”, “Kahrolsun İsrail” sloganları ile sulta düzenine yönelik kin ve nefretini haykırıyor ve emperyalist güçlerin buyruğu altına girmeye hayır diyor.

Bu arada Amerika başkanı Obama bildirisinda İran’ın nükleer yakıt ihtiyacına olumlu cevap verdiklerini, İran’ın her milletin bağlı olduğu yükümlülüklere bağlı kaldığı takdirde uluslararası camia ile daha etkili ve daha başarılı bir ilişki kurabileceğini belirttiklerini kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (75) içerik yüklenmiştir.