HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

ABD, İran ile müzakere etmeye istekli

İslami Şura Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı, Cenevre müzakerelerin içeriğinden meclisin haberdar olduğunu ifade ederek, ABD’nin, İran ile müzakere etmeye istkeli olduğunu söyledi.

Bugün gazetecilerin sorularını yanıtlayan İslami Şura Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaeddin Borucerdi, meclisin Cenevre müzakelerin içeriğinden haberdar olup olmadığı sorusu üzerinde, meclisin Ulusal Güvenlik Yüksek Komisyonu vasıtasıyla Cenevre müzakererin içeriği ve sürecinden haberdar olduğunu söyledi.

“Cenevre müzakereleri aslında ABD ile müzakere etmek niteliğinde mıydı?” şeklindeki başka bir soruya yanıtlayan Borucerdi, ABD’nin, İran ile müzakere etmeye istekli olduğunu ifade ederken, “Cenevre müzakerelerinde ABD Dışişileri Bakan Yardımcısı Burns kendisi İran heyetine doğru yöneldi ve müzakere etmemeye istkeli olduğunu gösterdi”dedi.

Alaeddin Borucerdi, İran’ın öneri paketi ile ilgili ABD heyetiyle müzakereler gerçekleştiğini kaydederek, öneri paketi çerçevesinde yapılan müzakerelerin İran İslam Cumhuriyeti için bir kazanım olduğunun altını çizdi.

Borucerdi ayrıca, İslami Şura Meclisi’nin bugünkü açık oturumunda milletvekilleri tarafından imzalanan bir bildiride Siyonist rejiminin Mescid-i Aksa’ya yaptığı saldırıların şiddetle kınadığının haberini verdi.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Mayıs 2021 (15) içerik yüklenmiştir.