HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

ABD, İran ile petrol üreten diğer ülkelerin arasını açmaya çalışıyor

ABD Enerji Bakanı İran ile petrol üreten diğer ülkeler arasında anlaşmazlık çıkarmak amacıyla OPEC üyelerinin Rusya ile birlikte, ABD’nin yeniden uygulayacağı yaptırımlarının ardından İran’ın petrol ihracatındaki açığı kapatacaklarını temenni etti.

ABD Enerji Bakanı dün yaptığı açıklamada, İran’ın petrol arzındaki açığın telafi edileceği temennisinde bulunarak İran’ın petrol ihracatının durdurulmasının, OPEC’in diğer üyeleri için bir fırsat oluşturacağını belirtti.

Washington’da Uluslararası Doğalgaz Konferansı’nın kulisinde gazetecilere konuşan ABD Enerji Bakanı, İran’a uygulanacak yaptırımların ardından dünya piyasasında petrol fiyatında artış olacağı itirafında bulunarak, bunun piyasa üzerinde baskı oluşturacağını, ancak oluşan açığı kapatmak için OPEC üyeleri için bunun bir fırsat olduğunu kaydetti.

ABD’li bakan, Suudi Arabistan’ın kendi üretimini günlük bazında 11 milyon varile çıkarması ve Rusya’nın da üretimini arttırmasından emin olduğunu dile getirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, İran’dan petrol alan tüm ülkelerden 4 şubata kadar İran’dan petrol alımlarını sıfırlamalarını istedi.

Ancak ABD’li bir yetkili dün yaptığı açıklamada, 4 şubata kadar İran’dan petrol alımının sıfırlanır olmayabileceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2023 (1) içerik yüklenmiştir.