HaberlerİranOrtadoğu

ABD, İran karşısında zayıf ve çaresizdir

İran İslami şura meclisi Başkanı Ali Laricani, Amerikan başkanı Obama’nın İran’a yönelik boş ve asılsız sözleri ile İran’ı atom bombasıyla tehdit etmesinin temelinde, Amerika’nın boş kuruntularının yattığını söyledi.

Amerika’nın İran İslam inkılabına darbe indirmek amacıyla İran’ın Tebes bölgesine düzenlediği askeri harekatta aldığı yenilginin yıldönümü münasebetiyle açıklama yapan Laricani, İran’ın bölgenin etkili bir ülkesi olduğunu kaydederek, Amerikalıların İran’ın gücü karşısında zayıf ve çaresiz olduklarını söyledi.

Laricani, Amerika’nın diktatörlük döneminin sona erdiğini kaydederek, artık bugün dünyanın dört bir yerinde milletlerin ve devletlerin uyandığını ve ekonominin ABD’den bağımsız bir şekilde şekillendiğinin altını çizdi.
Amerika’nın artık diğer devletlere ve milletlere zorbalık yapacak gücünü kaybettiğini belirten İran meclis başkanı, Amerika’nın bugün bölgede yaptıklarının tamamen aldatmaya dayalı olduğunu belirtirken, Amerika’nın İran’a yönelik düşmanlığının en bariz örneğinin Tebes’e düzenlediği ve ağır hezimete uğradığı askeri harekat olduğunu bildirdi.

30 yıl önce (25 nisan) böyle bir günde Amerika, İran’ın Yezd eyaletinde yer alan Tebes çölüne askeri helikopter ve savaş uçakları indirmiş ama Allah’ın lütfü ile çıkan kum fırtınası sonucu Amerika, ağır darbe almıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.