HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

ABD, İran’daki kargaşaları Güvenlik Konseyi’ne taşıma çabaları sonuçsuz kaldı

ABD’nin ısrarı üzerine toplanan BM Güvenlik Konseyi üyelerinin çoğunluğu, İran’daki olayların uluslararası barış ve güvenliği tehdit etmediği deklare ederek, Washington’a ezici bir cevap verdiler.

BM Güvenlik Konseyi, ABD’nin İran’daki son olayları ele almak üzere toplandı. Ancak Konsey’in üyelerinin çoğunluğunun ABD’ye karşı çıkarak, toplantıdan herhangi bir sonuç çıkmadı ve İran’ın iç meselesinin bölgesel veya uluslararası güvenliği ile alakasız olduğu bildirildi.

İran’daki son günlerde yaşanan kargaşalara ABD Başkanı Donald Trump attığı tweetlerle destek vermesinin ardından bu ülkenin ısrarıyla Güvenlik Konseyi dün toplandı.

Dünkü oturumda ABD’nin BM Temsilcisi Nikey Haley yaptığı açıklamalarında bir kez daha İran’ın iç işlerine karışarak, İran’ı terörizme destek vermekle suçladı.

Haley, 2009 yılında İran’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından olaylara işaretle, 2009’da dünyanın göstericileri desteklemekte atıl davrandığını, ancak bu kez sessiz kalmayacaklarını söyledi.

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya ise ABD’nin İran’daki protestoları BMGK’ye taşımasını eleştirdi.

ABD’yi “sahte bahanelerle” İran’ın içişlerine karışmakla suçlayan Nebenzya, “Bugün bir kez daha ABD’nin BMGK’yi kötüye kullandığına şahit oluyoruz. Bırakın, İran kendi sorunlarıyla ilgilensin. Afganistan, Suriye, Libya, Irak, Yemen, Kuzey Kore ve Afrika’daki sorunlara odaklanmak yerine konseyin enerjisini boşa harcıyorsunuz” diye konuştu.

Fransa’nın BM Daimi Temsilcisi François Delattre, İran’daki protestoların uluslararası barış ve güvenliği tehdit etmediğini belirterek, bu ülkeye yönelik herhangi bir müdahalenin ters tepebileceği uyarısında bulundu.

İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi Matthew Rycroft da protestolar sırasında yaşanan can kayıplarına işaret ederek, şiddet olaylarının son bulması çağrısı yaptı.

Kuveyt Temilcisi de, uluslararası camianın İran meselelerini ele alırken, Suriye’deki olaylar ve Arap Baharı’nın felaket sonuçlarından ders alması gerektiğini ifade ederken, İsveç Temsilcisi, İran ile diyaloğun en fazla öneme sahip olduğunu, insan hakları ile ilgili meselelerin nükleer anlaşmanın uygulamasından ayırmak gerektiğini söyledi.

Hollanda Temsilcisi de Güvenlik Konseyi oturumda yaptığı açıklamada, İran’da durumun sakinleştiğini işaretle, ülkede daha fazla sebatın hakim olmasını temenni ederken, Polonya Temsilci ise, İran’ın bölgede barış ve istikrara katkı için yapıcı rol ifa etme kabiliyetine sahip olduğunu belirtti.

Ekvator Ginesi Temsilcisi de, ülkesinin İran’ın iç meselelerinin Güvenlik Konseyi’nde ele alınmasına karşı olduğunu vurguladı.

Çin Temsilcisi de, ülkelerin toprak bütünlüğü ve egemenlik hakkına saygı gösterilmesini isteyerek, Güvenlik Konseyi’nin diğer ülkelerin iç meselelerini ele almaması gerektiğini kaydetti.

İran’ın BM Daimi Temsilcisi Gulamali Hoşru da, BM Güvenlik Konseyi oturumunda yaptığı açıklamada, Amerikan yönetiminin isyancı göstericileri muhalifler olarak göstermesine kınayarak, ”Amerikalı yetkililer, siyasetten ve ahlaktan uzaklar’ dedi.

Hoşru, Amerika’nın BM Güvenlik Konseyi’ni kendi şom emelleri için kullanmasına tepki gösterirken, bunun kabul edilemez olduğunu belirtti ve Güvenlik Konseyi’nin görevinin uluslararası barış ve güvenliği korumak olduğunu söyledi.

BM Güvenlik Konseyi’nin Amerika’nın baskılarına boyun eğmesinin bu kurumun itibarsızlaşmasına neden olacağını belirten Hoşru, Amerika’nın İran’da 1953’ten bu yana işlediği bir dizi cinayetlere, darbeye ve yolcu uçağını vurması gibi insanlık dışı girişimlerini hatırlatarak Amerika’nın İran’ın içişlerine yönelik müdahalelerini kınadı.

Hoşru, Amerika’nın 1988’de İran yolcu uçağını düşürmesine rağmen BM Güvenlik Konseyi’nin Amerika’nın bu cinayetiyle ilgili oturum düzenlemediğini de hatırlattı.

İranlı yetkili, Amerika’nın 2011’de Waltrett ile ilgili olaylarda göstericileri katlederek bastırmaya çalıştığını ve çok sayıda öğrenci ve göstericiyi öldürdüğünü belirterek, BM güvenlik konseyinden bu cinayetle ilgili ses çıkmamasını da eleştirdi. Hoşru, FBI ve Amerika’nın diğer güvenlik ve casusluk kurumlarının hem Amerika’da hem de dünya genelinde işlediği cinayetleri de hatırlatarak, Amerika’nın bu cinayetlerinin BM Güvenlik Konseyi’nde gündeme gelmemesinin de kabul edilemez olduğunu bildirdi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif da oturumun ardından attığı tweette, İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, BM güvenlik konseyinin İran’la ilgili oturumunu ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’a karşı küstahça girişimlerinden bir diğeri olduğunu söyledi.

Zarif, Güvenlik Konseyi’nin Amerika’nın çabalarını boşa çıkardığını ve bu durumun gerçekte Amerika’nın rezilliğinin bir diğeri olduğunu” bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.