HaberlerİranOrtadoğu

ABD İran’daki yabancı yatırımı gölgelemeye çalışıyor

İran Düzeninin Yararını Teşhis Konseyi Sekreteri Muhsin Rızai, İnstagram hesabından yaptığı bir paylaşımda, İran’la ticaret yapma konusunda ABD’nin yabancı firmalarına yönelik uyguladığı baskılarını eleştirdi.

Rızai, yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi: Yabancı taraflar, İranlı yetkililer, tüccarlar ve esnaflarla yaptığı görüşmelerde ABD’nin İran’la ticaret yapma konusunda onlara yönelik baskı uyguladığını ve İran’da yatırım yapmalarını engellemeye çalıştığını söylüyorlar. Şu anda İran’a karşı uygulanan baskı amaçlı askeri yaptırımlar bize göre artık gündemden düşmüştür. Fakat bunlar Suudi Arabistan’ın olumsuz rolü ile ABD’nin aktörlüğünde yapılıyor. Bu da bizim için kazanç sağlamasına karşın düşmanları hayal kırıklığına uğrattı. Dolayısıyla ekonomik sorunlara çözüm ararken onlara umut bağlanmamalı.

Paylaşımda ayrıca, “Sırf (düşmanların) kötülüklerine karşı mücadele etme yöntemi halkın ekmeğine yağ süremez. Yalnız yetkililerin çabalarıyla yolsuzluğa karşı mücadele ve istihdam oluşturma gibi uygulamalar halka büyük fayda sağlayacaktır. Gençler ve halkın yeteneklerine güvenildiği zaman ekonomide büyük gelişmeler gerçekleşebilir” ifadesi kullanıldı.

Başa dön tuşu
Kapalı