DünyaEkonomiHaberlerKuzey Amerika

ABD, İran’dan halı ithalatını yasakladı

İran el dokuma halı üreticileri ve ihracatçıları sendikası başkanı ABD yönetiminin 29 Eylül 2010 tarihinden itibaren İran’dan her türlü halı ithalatına yasak getirdiğini söyledi.

İran el dokuma halı üreticileri ve ihracatçıları sendikası başkanı Ekber Herisçiyan, İran halısının en önemli piyasasının Amerika piyasası olduğunu ama aynı zamanda İran halısına en büyük yasağın da yine ABD tarafından getirtildiğini belirterek, bu yaptırımların ne zaman son bulacağının açıklık kazanmadığını, bunun için İranlı halı ihratçılarının ABD yönetiminin bu kararını öğrenmelerinin ardından Amerika’ya göndermek için çok büyük halı ihracatı tedarikine girdiklerini belirtti.

Ekber Herisçiyan ayrıca, ABD yaptırımları boyunca İran halısının Kanada piyasasından ABD piyasasına girmeye çalışacağını da belirtti.

Avrupa ülkeleri tarafından da benzer uygulamaların söz konusu olduğunu hatırlatan Herisçiyan şu ana kadar AB tarafından böyle bir duyum almadıklarını ve Avrupa olan halı ihracatının şimdilik normal akışı içinde olduğunu söyledi.

Hatırlatmak gerekir ki halı hazırda Amerika İran fıstığı ve havyarının da Amerikaya girişine yasak getirmiştir.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ağustos 2022 (42) içerik yüklenmiştir.