FilistinHaberlerKuzey AmerikaOrtadoğu

ABD : İsrail, Abbas’ı ödüllendirmelidir

New York’ta düzenlenen üçlü zirve ve Goldstone Raporu’nun erteletilmesi skandalından sonra Amerika özel temsilcisi George Mitchell bir dizi görüşmelerde bulunmak üzere bugün Tel Aviv’e gidiyor.

Siyonist gazetelerden Maariv bugün (08 Ekim Perşembe) konuyla ilgili olarak verdiği haberde şunları yazdı: “Amerika yönetimi İsrail’den Goldstone Raporu’na olan desteğini çeken ve raporun BM’de görüşülmesinin ertelenmesini sağlayan Mahmut Abbas’ı ödüllendirmesini talep ediyor. Bunun için de Abbas’ın Filistin halkı nezdindeki konumunu sağlamlaştırmak için gereken adımları atmasını istiyor. Amerika özel temsilcisinin bu ziyarette İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ve Başbakan Benyamin Netanyahu ile görüşmesi bekleniyor.”

Gazete Siyonist yetkililere dayandırarak verdiği haberde ayrıca, Amerika yönetiminin İsrail’den, Goldstone Raporu’nun BM’ye bağlı İnsan Hakları Komisyonu’nda görüşülmesini engellemesinin ardından aldığı ağır eleştiri ve darbeler nedeniyle konumu zayıflayan Abbas’ı desteklemesini talep ettiğini yazdı.

Gazete, Amerikalı bir yetkilinin şu sözlerini de aktardı: “Ebu Mazin’in konumunu güçlendirmek konusunda sorumluluk şu anda İsrail yönetimindedir. İsrailli yetkililerin barış görüşmelerine de zemin hazırlamaları gerekir.”

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.