AsyaHaberlerKuzey Amerika

ABD, Kuzey Kore’deki vatandaşının bırakılmasını istedi

ABD, Kuzey Kore’den hükümeti devirmeye çalışmak suçlandığı için 15 yıl “ağır iş” cezasına çaptırılan vatandaşının affedilerek derhal serbest bırakılmasını istedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Patrick Ventrell, ABD vatandaşı Kenneth Bae’nin durumuyla ilgili halen irtibata geçtikleri İsveç Büyükelçiği’nden bilgiler öğrenmeye çalıştıklarını belirtti.

Yurtdışında yaşayan ABD vatandaşlarının refah ve güvenliğinin sağlanmasından daha büyük bir önceliklerinin bulunmadığını ifade eden Ventrell, “Kuzey Kore yetkililerinden, Bae’nin affedilerek derhal serbest bırakılması yönünde çağrıda bulunuyoruz ve istiyoruz” dedi.

Kuzey Kore Yüksek Mahkemesi, hükümeti devirmeye çalışmak suçlanan yargılanan Amerikan vatandaşı Kenneth Bae’yi 15 yıl “ağır iş” cezasına çarptırılmasına karar vermişti.

Kuzey Kore’de “ağır iş” cezası, hüküm giyen kişinin cezasını ağır ve zorlu koşulların bulunduğu kamplarda çalıştırılması anlamına geliyor.

Kore asıllı bir tur operatörü Bae, geçen yıl kasımda Çin ve Rusya sınırındaki özel ekonomik bölge Rason’da tutuklanmıştı.

Bae, Kuzey Kore’de 2009’dan bu yana gözaltına alınan altıncı Amerikan vatandaşı oldu.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.