AfrikaHaberlerKuzey Amerika

ABD: Mübarek geçiş sürecinde yerinde kalmalıdır

ABD Başkanı Barack Obama’nın Mısır’daki sorunun çözümü için görevlendirdiği temsilcisi Frank Wisner, Hüsnü Mübarek’in geçiş sürecinde cumhurbaşkanlığında kalması gerektiğini söyledi.

Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen ve Ortadoğu’da yaşanan son gelişmelerin görüşüldüğü konferansa telekonferans yoluyla katılan ABD Başkanı Obama’nın Mısır Temsilcisi Frank Wisner, “Mısır anayasası son derece açık. Mısır anayasası, cumhurbaşkanlığı makamının boşalması durumunda onun yerine meclis başkanının geçmesini ve iki ay içerisinde seçimlere gitmesini öngörüyor” dedi.

Bu tür bir yolun şu an sokaklarda gösteri düzenlemekte olan göstericiler tarafından kabul edilmeyeceğini belirten Wisner, bir sonraki aşamaya geçişin ön şartları konusunda ulusal konsensüs sağlanıncaya kadar, Hüsnü Mübarek’in cumhurbaşkanlığı makamında kalması gerektiğini ifade etti.

Hüsnü Mübarek’in cumhurbaşkanlığında kalmasının hayati önemde göründüğünü belirten Wisner, bunun Hüsnü Mübarek’in kendinden sonra nasıl bir şey bırakacağını göstermesi için de bir fırsat olduğunu söyledi.

Frank Wisner, geçtiğimiz hafta Kahire’ye giderek Mısırlı yetkililerle görüşmelerde bulunmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.