AmerikaDünyaHaberlerİranOrtadoğu

ABD müdahaleci açıklamalarına devam ediyor

 Robert Malley, İran’ın nükleer programıyla ilgili olarak Tahran’ın bomba yapmaya yetecek kadar malzemeye sahip olmaya çok yakın olduğunu iddia etti. Bu iddia ortaya atılsa da İran yetkilileri ister lider ister cumhurbaşkanı ve diğer üst düzey makamlar defalarca bu yönde adım atmadıklarını nükleer silah üretme niyetinde olmadıklarını dile getirmişlerdir. 

Malley, Batı medyasında uranyum parçacıklarının bazı bildirilmeyen noktalarda varlığına ilişkin iddialarını yineleledi. Buna rağmen UAEA defalarca bu noktaları araştırmış ve bu iddiaları temelsiz olarak değerlendirmiştir. 

Amerika’nın İran’a yönelik müdahaleci tavrını bir kez daha yineleyen Malley, ABD  Başkanı Joe Biden’ın son çare olarak askeri bir seçeneği kabul edeceğini söyledi ve tehditler savurmaya devam etti. 

Amerikan temsilcisi ayrıca İran’ın her zamankinden daha fazla izole hale geldiğini iddia etti. ABD son dönemde maksimum baskı siyaseti uygulasa da İran İslam Cumhuriyeti son bir yıl içerisinde özellikle de bölge ve komşu ülkeler ile ilişkilerini geliştirmiş ve bu izolasyon iddialarını pratikte çürütmüştür. 

Bu Amerikalı yetkili, Biden hükümetinin İsrail kabinesini oluşturmaktan sorumlu kişi Binyamin Netanyahu ile İran’ın nükleer silah edinmemesi temel meselesi konusunda herhangi bir anlaşmazlığının bulunmadığını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.