FilistinHaberlerOrtadoğu

ABD müzakere için Abbas’a rüşvet veriyor

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi üyelerinden İzzet Er-Reşak, ABD Ortadoğu Özel Temsilcisi George Mitchell’in Filistin Özerk Yönetimi ve Siyonist işgal devleti arasında müzakerelerin yeniden başlaması için sunacağı önerilere bel bağlanmaması gerektiğini söyledi.

İzzet Er-Reşak, Netanyahu’nun Mitchell’e takdim ettiği önerilerin özünde Siyonistlerin eski tavırlarını barındırdığını ve amacın Yahudileştirme faaliyetlerinin durdurulmasını önlemek olduğunu belirtti.

Er-Reşak, dün (24 Nisan Cumartesi) konuyla ilgili yazılı bir bildiri yayınladı. “Ramallah’taki Abbas Yönetimi’yle Siyonist işgal devleti arasında müzakerelerin yeniden başlaması için bölgede gözle görülür bir siyasi hareketlilik yaşanıyor. Amerikalı senatör George Mitchell’in işgal altındaki Kudüs ve Ramallah’a yaptığı ziyaretler de bu kapsamdadır. Mitchell, Netanyahu’nun kendisine sunduğu önerilerden başka yeni bir şey getirmemiştir.”

Netanyahu’nun Yahudileştirme faaliyetlerinin ve Yahudi yerleşim birimi inşasının devam etmesi karşılığında geçici sınırlarla bir Filistin devletinin kurulması önerisine değinen Er-Reşak, Ramallah Yönetimi’ne de müzakerelere dönme rüşveti olarak bir miktar Filistinli esirin serbest bırakılması, askeri kontrol noktalarının sayısının 400’den 300’e düşürülmesi ve Batı Yaka’daki bazı bölgelerde güvenliğin Filistin Özerk Yönetimi’ne devredilmesinin teklif edildiğini söyledi.

Ramallah’taki Abbas Yönetimi’ni müzakere masasına dönmemesi için uyaran Er-Reşak, Abbas’ın müzakere masasına dönmesinin Kudüs’ün Yahudileştirilmesi faaliyetlerini kamufle etmek için kullanılacağını bildirdi.

“Siyonist düşman Kudüs’ün Yahudileştirilmesi ve kutsal mekanlara el konulması, Yahudi yerleşim birimi inşasının devamı ve mevcut yerleşkelerin genişletilmesi, Gazze doğumlu Filistinlilerin Batı Yaka’dan kovulması kararlarını alırken hangi müzakerelerden bahsediyorsunuz?” diyen Er-Reşak, Amerikan Yönetimi’ni de Filistin uzlaşısını engellemekle suçladı.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (44) içerik yüklenmiştir.